GiresunKültür - Sanat

İSMAİL TÜRÜT GİRESUN ÜNİVERSİTESİ’NDEYDİ

Her yıl  05-07 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenen Giresun Üniversitesi Geleneksel Bahar Şenlikleri'nin konuk sanatçılarından birisi, İsmail Türüt oldu…Türüt, Güre yerleşkesi bahçesinde yaklaşık 3 bin dolayında öğrencinin doldurduğu alanda verdiği konserde,  Karadeniz türkülerinin seçkin örneklerini sunarak izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı.Yeşilbeyaz bayrakla öğrencileri selamlayan Türüt, Giresunspor’a şampiyonluk yolunda başarılar diledi.

Sanatçı, programının aralarında yaptığı konuşmalarda, geçmişte bir TV kanalında söylediği sözler nedeniyle yanlış anlaşıldığını ve demediği sözler yüzünden defalarca özür dilediği  halde kendisi hakkında kampanyalar yürütüldüğünü söyledi.Türüt, 'bunlara kimse inanmadı. Bu akşam da bu alanı doldurarak bunu gösterdiniz. Giresunlularla benim aramı kimse bozamaz. Giresunluları hep sevdim, seveceğim. Bana bölücü bile dediler. Benim gibi adama. Halbuki Türkiye'de en son bölücü olacak benim".  dedi.

DSC_6628

Sahneye çağırdığı Rektör Prof. Dr. Aygün Attar ve akademik kadroya söylediği türkülerle horon oynatan  İsmail Türüt, sık sık Giresun'la ilgili övgü dolu sözler söyledi. Sanatçı, Osman Ağa ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle andı ve O'nun için bestelenen Osman Ağa şarkısını izleyicilerle birlikte söyledi.

DSC_6647

Konseri başından sonuna kadar izleyen Rektör Attar, zaman zaman öğrencilerinin coşkusunu eşlik etti. Kemençenin ritmine dayanamayan Attar öğrencilerle birlikte halay çekti.

DSC_6663Attar, konser sonunda Türüt'e   teşekkür ederek, plaket sundu.

Bahar şenliklerinin hayırlı olmasını dileyen Rektör Attar,"siz Karadeniz kültürünü yaşatan önemli sanatçılardan birisisiniz. Öğrencilerimiz 2 yıldır şenliklerimizde sizi görmek istiyorlar. Onların ısrarlı talebi doğrultusunda sizi  davet ettik. Çok güzel bir akşam yaşadık. Size teşekkür ediyoruz" dedi.

29bbadd620

İsmail Türüt konseri öğrencilerin toplu horonuyla sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir