GiresunUlusal

İNTERNETTE YAVAŞLIK NEDEN?

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA: BULGARİSTAN VE ROMANYA KAYNAKLI

Dün Google, Gmail veYouTube gibi internet ve sosyal paylaşın sitelerine erişimde sorun yaşandı. Türkiye ve dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı bulunan popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp da dün öğle saatlerinden sonra fotoğraf indirme sorunu yaşandı.

Bazı operatörlerden hizmet alan aboneler, bu sitelere hiç giremedi. Bazı aboneler ise internet hızının yavaşladığı şikayetinde bulundu. Dünya genelindeki erişim aksaklıklarını tespit eden “downdetector.com” intenet sitesindeki bilgilere göre, Facebook, Instagram ve Facebook akşam saatlerine doğru Batı Avrupa’ya erişimde sıkıntı yaşadı. Siteye Instagram için 10 bin 761, Facebook için 6 bin 341 ve WhatsApp için bin 600 kesinti raporu yollandı. Bu soruna neyin sebep olduğu ve ne kadar süreceği henüz bilinmiyor. Yetkili mercilerden konuya dair bir açıklama gelmedi. Yaşanan bu sıkıntıdan en çok Avrupa kırasındaki ülkelerden Fransa, Almaya, İngiltere, Yunanistan, Polonya ve Norveç etkilendi.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, ülke genelinde yaşanan internet hızındaki yavaşlamanın nedenine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Bazı haber sitelerinde Türkiye’de internete erişim engeli getirildiği ve internetin yavaşlatıldığı yönünde haberler yapılmaktadır. Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bugün ülkemizde yaşanan internet hızındaki yavaşlamanın nedeni erişim engelinden veya idari bir uygulamadan kaynaklı değildir. Operatörlerin yurtdışı çıkışının olduğu Bulgaristan ve Romanya’da meydana gelen fiber hat bağlantı ve enerji sorunu nedeniyle olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizdeki internet kullanıcılarını etkileyen teknik sorunların ivedilikle giderilerek internetin normal hızına dönmesi için yoğun bir şekilde çalışmalar ilgili operatörler tarafından sürdürülmektedir” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir