GiresunKültür - Sanat

İLHAM ASKEROĞLU, AZARBAYCAN’IN GÖNÜL DİLİ

Giresun Üniversitesi Devlet Konservatuarı tarafından düzenlenen gecede, Azerbaycan Opera ve ses Sanatçısı Tenör İlham Askeroğlu'nun katılımıyla "İnsanlığın gönül dili: müzik" konulu seminer ve performans etkinliği gerçekleştirildi.

Geceye, Giresun halkından, çeşitki STK'lardan, üniversitenin akademik ve idari personelinden yoğun bir davetli katılımı oldu. 

DSC_1174

Güre Yerleşkesi Sosyal Tesisleri Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, "Gönüller iyi niyetle bir araya gelip birlik ve beraberlik içerisinde icraatlar yapmak istediği zaman sınırlar ortadan kalkar" dedi.

 Attar, "Ana sütü kadar saf ve temiz olan güzelim Türkçemizi yaşatan türkülerimizin kıymetinin bilinmesi, sazımızın ve sözümüzün kıymetinin bilinmesi dileği ile Giresun Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın başlatmış olduğu bu güzel temennilerin ışığında bir ilke imza atmanın mutluluğunu taşıdığımızı ifade etmek istiyorum" diye konuştu.DSC_1183Gecede Giresun Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürü Doç.Dr. Vasıf Hasanoğlu’nun piyanosu eşliğinde, öğretim görevlileri ile birlikte sahne alan Azerbaycan opera sanatçısı ilham Askeroğlu, "İnsanlığın gönül dili: müzik" konulu seminer ve performans etkinliğini gerçekleştirdi.DSC_1179Askeroğlu’nun GRÜ Devlet Konsetvatuvarı öğretim görevlisi Ceren Demirok’la birlikte yaptığı düet gözdoldurdu.

3 saate yakın bir süre sahnede kalan Askeroğlu, iki ülkenin türkülerini okudu, şair ve ozanlardan deyişler ve açıklayıcı bilgilerle performansını sürdürdü.  DSC_1212

Sanatçı, başarılı performansının yanı sıra, değişik ses rengiyle yorumladığı eserler izleyiciler tarafından sık sık alkış aldı.
Gecenin sonunda Rektör Attar ve konservatuvar yöneticileriyle birlikte plaket sundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir