Giresun

İLERİ GAZETESİ’NİN SATIŞINDA KARAMAN OYUNU

42 yıldır yayımlanan Giresun İleri Gazetesi el değiştirdi. Gazete geçen hafta önce Giresun MHP eski milletvekili Orham Erzurum tarafından satın alındı. Ardından yaşanan gelişmeler ise hayret uyandırdı. 

Gazetenin sahibi Haluk Aktan, Erzurum’la  sözleşme yapıp kaparo aldıktan sonra gazetenin satışı gerçekleşti. Ancak bir hafta sonra Aktan, gazeteyi ikinci kez AKP’ye yakın, milletvekili Sabri Öztürk’le birlikte hukuk bürosu işleten Nuri Karaman’a sattı…Satış bedelinin 620 bin lira olduğu duyuruldu. Ancak Karaman kimin adına gazeteyi satın aldığını, para kaynağının kim ya da kimler olduğunu açıklamadı.
Gazeteyi satın alan Orhan Erzurum, yaptığı açıklamada adeta ateş püskürdü.

ERZURUM: “ŞER ODAKLARI DEVREYE GİRDİ”…

Erzurum, “ Esnaf Odası Başkanımız Sayın Ali Kara’nın aracılığı ile gazete sahibi Haluk Aktan ve eşi, gazeteci Sayın Candemir Sarı ve gazete çalışanlarının şahitliğinde Sayın Haluk Aktan ile pazarlığımızı yapıp el sıkıştık. Sözleşmemizi yapıp kaporasını verip, 1 hafta sonra ücretini ödeyerek gazeteyi teslim almak üzere 08 Mart 2016 Salı günü akitleştik. Giresun kamuoyu bunu duyup, herkes alışverişten duyduğu memnuniyeti dile getirip hayırlı olsun dileklerini iletmeye başladı.

Ancak gazeteyi benim aldığımı duyan bazı şer odakları, 2 senedir yanaşmadıkları gazeteye duyumlarımıza göre bizim verdiğimiz fiyattan 100.000 TL daha fazla vererek, Sayın Haluk Aktan’ı bu satıştan vazgeçirmişlerdir” dedi.

İl dışında olduğunda konuyu öğrendiğinde Haluk Aktan’a ulaşamadığını belirten Orhan Erzurm “ Av. Nuri Karaman’ın aracı olduğunu duyduk. Kendisine sorduk… Müvekkili adına aldığını ve ismini veremeyeceğini söyledi. Yaklaşık 2 yıldır satılamayan gazete biz alınca 2 günde alıcı buldu.

Sözünü ve akdini çiğneyerek bizi hem maddi anlamda, hem de kamuoyunda zor duruma sokan  Haluk Aktan’ı şiddetle kınıyorum. Biz kimsenin malını zorla almaya kalkmadık. Onlar çağırdı ve “Sizin verdiğiniz fiyata satıyoruz” ifadesini kullandı.

Eski milletvekili açıklamasında şunları söyledi:”Amacımız ne siyasi ne de ticari idi. Sadece bu şehrin değerlerine sahip çıkma adına elimizi taşın altına sokup, 42 yıldır güzel bir çizgiyle yayın hayatına devam eden İleri Gazetesine çizgisini bozmadan sahip çıkmaktı. Ancak gazete sahibi gayri ahlaki tavrıyla 42 yıllık emeğini heba etti.

Gelelim diğerlerine… Bu gazete sadece Orhan Erzurum’a geçmesin diye bu komployu yapacak kadar alçalanlar, kamuoyunda bunun hesabını ağır ödeyeceklerdir. Ne kadar gizleseler de yakında bu işi kimlerin tezgâhladığı ortaya çıkacaktır. Giresun halkı o zaman bunların cezasını adaletli bir şekilde kesecektir.

Bu saatten sonra İleri Gazetesinin duruşunu bozmuşlar, onurunu kirletmişlerdir.

Ben bu şehrin çocuğuyum. 46 yaşındayım ve 46 senedir Giresun’dayım. Bu şehir için mücadeleme sonuna kadar devam edeceğim.

Bilinsin ki; bu şehri hırsızlara, arsızlara, fitnecilere ve rantçılara teslim etmeyeceğim. Bu mücadele onurlu bir mücadeledir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir