Giresun

İHRACATÇILAR NURİTTİN KARAN GİBİ DÜŞÜNMÜYOR

Kar yağışı fındığa olumlu etki yapıyor

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç, fındık sektöründeki son gelişmeleri değerlendirdi. Kar yağışının olumlu etki yaptığını belirtirten Sevinç, “devletin TMO eliyle verdiği fiyattan fındık satılmış olsaydı ihracatta düşüş yaşanmamış olacaktı” dedi.

“Çiçek veya tozlaşma üzerinden hesap yapanlar hep aldanmışlardır. Çiçek, fındık demek değildir” diyen Sevinç, Zirat Odası Başkanı Nurittin Kıran’ın aksine “bazı yerlerde, özellikle yağlı çeşitlerde, sahil kesiminde tomurcuklanma kısmen yüzde 3-5 oranında bulunuyor. Orta kesimlerde ve yüksek yerlerde böyle bir problem yok. Bütün bu tomurcukların da Şubat veya Mart ayında yağacak kar nedeniyle zarar göreceği anlamını çıkaramayız. Şu anda yağan kardan söz ediliyor; ancak zaten soğuğa ve kara ihtiyaç vardı. Eğer o sıcaklar devam etseydi Mart ayında meydana gelebilecek bir soğuk nedeniyle fındığın zarar görme ihtimali olabilirdi. Karın yağması, kuraklığın ortadan kalkması, ağaç soğuklama süresinin daha uzun olması, toprağın beslenmesi ve fındığın gelişiminin durması açısından mükemmel şartları Allah bölgemize lütfetti.” değerlendirmesini yaptı.
Üreticilerin tarım sigortası yaptırması gerektiğini söyleyen Sevinç, “Kuraklıktan ziyade en fazla Nisan’daki donlardan fındık zarar görebilir. Sigorta yapıldı diye tedbiri bırakmamalıyız. Herkes bahçesine birkaç saman balyası, lastik ve benzeri yanabilecek malzemeler götürmeli. Şayet don ihbarı verilirse, bahçede yakılan bir lastik bunu engelleyebilir. Yaşanabilecek olumsuzluklar karşısında nasıl önlemlerin alınması gerektiğini anlatılması lazımken maalesef üreticiyi spekülasyonlar ile ajite ediyorlar. Şubat ayında yağan kardan donma tehlikesi olduğunu söyleyenler lütfen fındık adına konuşmasınlar. Yağan kar ve bundan sonra devam edecek soğuk havaların sadece fındığa büyük faydası olur” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir