Aktüel

İFMB’YE GÖRE TÜRKİYE’NİN FINDIK ÜRETİMİNDEKİ PAYI DÜŞÜYOR

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB) fındık için karalama kampanyası yürütüldüğü iddiasıyla tepki gösterdi.
İFMİB Yönetim Kurulu adına Başkan Muzaffer Taviloğlu imzası ile yapılan yazılı açıklamada fındığın ihracatımızda ithal girdi olmadan en büyük paya sahip milli ve stratejik tarım ürünü olduğuna dikkat çekildi.
Yeni coğrafyalardaki dikim alanları son 10 yılda yaklaşık 3 misli arttığını belirten Taviloğlu, “Bu artış son sürat devam etmektedir. Nitekim ülkemizin dünya fındık üretimindeki payı %85 seviyelerinden %70’lere kadar gerilemiştir. Yapılan projeksiyonlarda bu oranın önümüzdeki 15 sene içerisinde 50% seviyesine kadar gerileyeceği öngörülmektedir. “
Açıklamada bazı çevreler tarafından haksız yere karalama kampanyası sürdürüldüğüne dikkat çekilerek şöyle denildi: “Bilhassa dünyadaki Türk fındığı hakimiyetinin bıçak sırtında olduğu bir dönemde fındığın en büyük alıcısı ve üyelerimize karşı haksız, ticari ve hukuki normlarla bağdaşmayıp hangi yönden düşünülürse düşünülsün hiçbir mantığı bulunmayan bu karalama kampanyasının karşısında olacağımızı, bu karalamadan esas zarar görecek olanın fındık üreticisi ve neticede memleketimiz olacağını kamuoyuna duyururuz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir