GenelGiresun

HÜSEYİN AVNİ ALPARSLAN’IN MEZARI ANITLAŞIYOR

Milli Mücadele kahramanlarımızdan 42. Gönüllü Alay Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan’ın, askeriyle birlikte şehit olduğu yerdeki mezarının yeri 95 yıl sonra tespit edildiği açıklandı.

Belediye Başkanı Kerim Aksu düzenlediği basın toplantısında, “Binbaşı Alpaslan’ın mezarı Haymana Medrese Mahallesi’nde tespit edilmiştir. Yeraltı jeoradar taraması yapılmıştır. Bu çalışmalar yaklaşık altı ayda tamamlandı. Başka şehitlerinde bulunduğu bu alan koruma altına alınmıştır. Belediye olarak Giresunlu şehitlerimiz için anıt yapımını sağlayacağız. “diye konuştu.

HÜSEYİN AVNİ ALPARSLAN'IN MEZARI ANITLAŞIYOR

Başkan Kerim Aksu, Afyon İscehisar’da bulunan Giresun Şehitliği dışında ikinci bir Giresun Şehitliği’nin Haymana’da olabileceğini belirterek; “Haymana’da yaklaşık 50 Giresunlu şehidimiz tespit edilmiştir. Bu şehitlerimizin 21 kişisinin ismi belirlenmiştir.  Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bu alanı şehitlik olarak düzenlemiştir.  Bu hassasiyetlerinden dolayı teşekkürlerimi iletiyorum. Buradaki şehitlerimiz için Giresunlu Şehitler Anıtı yapılması için çalışma başlatıyoruz. Giresunlu dedelerimiz bu ülke için canlarını gönüllü olarak vermiştir. Bizler bu kahramanlarımızı unutturmayacağız. Tarih önünde hak ettikleri yeri almaları için çalışacağız. Bu gün onların yaptıklarını daha iyi anlıyoruz. Bu çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Basın mensubu arkadaşlardan bu konuyu takip etmelerini istiyorum. Şehitlerimizi, gazilerimizi saygıyla anıyorum” şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir