AktüelGiresun

HDP’li Gülüm, Giresun milletvekillerinin ‘işine’ el attı

Giresun’da yaşanan yol sorunlarını gündeme getirmek, Giresun milletvekilleri dururken HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm’e kaldı.
Giresun’da  ulaşım konusunda ciddi sorunlar yaşandığını ve sözü verilen pek çok yol projesinin tamamlanamadığını dile getiren Gülüm, TBMM’ye önerge verdi. Gülüm, “ 2016 yılında ihalesi yapılan ve 2018 yılında Karayolları tarafından onaylanıp ihale dosyası hazırlanan Tirebolu-Torul yolu projesi hala bekletilmektedir. Tirebolu-Torul yolunun iyileştirilmesiyle bu hat 100 km kısalacaktır. Ayrıca keskin virajlardan dolayı sık yaşanan trafik kazaları asgariye inmiş olacaktır.” dedi.

Alucra-Çamoluk ve Şebinkarahisar-Suşehri yolları da artık kullanılamaz durumda olduğunu ifade eden HDP milletvekili önergesinde kendisine aktarılan bilgiye yer verdi. Milletvekili şunları söyledi: “Giresun Merkez Güney Köyü’nde köy içi yolların yapılmamasından kaynaklı sorunlar yaşanmaktadır. Köy içinde kalan yaklaşık 500 metre uzaklıktaki evlere ulaşım yolu olmadığı için özellikle kış aylarında köylüler pek çok sıkıntıyla karşı karşıya kalmaktadır. Tıbbi müdahale gerektiren acil durumlarda veya cenaze almak için gelen ambulans köy içine girememektedir. Giresun’un birçok köyünde benzer sıkıntılar yaşanmaktadır” .

Züleyha Gülüm, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

2016 yılında ihalesi yapılan ve 2018 yılında Karayolları tarafından onaylanıp ihale dosyası hazırlanan Tirebolu-Torul yolu projesi neden bekletilmektedir? Söz konusu projenin yapımına ne zaman başlanacaktır?

  1. Kullanılamaz durumda olan Alucra-Çamoluk ve Şebinkarahisar-Suşehri yollarının yapımı için herhangi bir çalışmanız olacak mıdır?  
  2. Giresun Merkez Güney Köyü sakinlerinin yaşadığı ulaşım sorunu giderilecek midir? Köy içinde kalan uzak evlere ulaşım yolları ne zaman sağlanacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir