Giresun

HAYDİ AKSU’YA…

DSC_1137

4 BİN YILLIK GELENEKLER CANLANDIRILACAK; AKSU DERESİNE TAŞ ATIP, SACAYAKTAN GEÇECEĞİZ VE DİLEK DİLEYECEĞİZ; "  DERDİMİZ, BELAMIZ DENİZE, OCAĞIMIZ TÜTSÜN, SOYUMUZ SÜRSÜN"…
DSC_1130

36.Uluslararası Giresun Aksu Festivali geleneksel festival yürüyüşüyle başladı. Yeniyol Çotanak İlköğretim Okulu önünde başlayan ve  Atatürk Meydan’nda sona eren yürüyüşe katılan yerli ve yabancı halkoyunları ekipleri, renkli görüntüler sergiledi.  

DSC_1168

Yürüyüşe Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ve eşi Müge Aksu’nun yanı sıra belediye başkan yardımcıları, CHP İl Başkanı Eşref  Karaibrahim ve bazı  CHP’liler katıldı.

Yürüyüş sonunda Atatürk meydanında mitingi andıran bir kalabalıkla bir araya gelen festival konukları burada bazı gösteriler yaptılar. 

DSC_1164

Belediye Başkanı Kerim Aksu da halkoyunlar ekiplerine katılarak onlarla halay çekti

DSC_1176

 

Başkan Aksu, daha sonra yaptığı konuşmada, “19 Mayıs Atatürk’ü Anama ve Gençlik ve Spor Bayramınızı 

kutluyorum. Festivalimize değer katan Azerbaycan ekibimiz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekibimiz, Polonya, Litvanya, Amerika, Kardeş şehrimiz Şaki’den gelen Belediye Başkanımız, Japonya Sagae’den gelen Belediye Başkan Yardımcımız ve Tekirdağ Belediyesi ekibimize şükranlarımı sunuyorum. Siz değerli Giresun’lulara da festival yürüyüşüne katıldığınız içinde hepinize teşekkür ederim” dedi

Festival bugün Aksu Deresi’nin denize döküldüğü yerde düzenlenecek olan programlarla sürecek. Burada, kökeni 4 bin yıl önceye giden 3 kez saç ayaktan geçme, dereye kötülükleri uzaklaştırmak için 7 çift 1 tek  taş atma ve Giresun Adası'nı dolaşma gibi miteolojik özellikli töreler sembolize edilecek. Etkinliklere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak.
Festival etkinlikleri kapsamında ayrıca; Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Türk Yıldızları saat 14.00’da gösteri uçuşu yapacak.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir