GiresunManşet Üstü

HASAN AYDIN AKSU’NUN SORULARINA NE DEDİ?

Ak Parti İl Başkanı Hasan Aydın, Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun açıklamalarından tatmin olmadı. Aydın, Aksu’ya yanıt vermek üzere yaptığı açıklamada, Giresun Belediyesinin temizlik firmasına yapmış olduğu ödemeyi tekrar gündeme getirerek “Bir daha kamuoyuna hatırlatmak istiyorum.05.03.2009 tarihinde temizlik firmasına 284.208 TL, 31.12.2012 tarihinde 820.000 TL ödeniyor. (şimdi 868.000 TL ) bu ödemelerin faturaları bende mevcut, isteyene verebilirim. Sizin ileri sürdüğünüz gerçekleri alt alta toplarsak aylık 100 TL fark çıkmıyor. Benim sizden istirhamım, gündeme gelen konularda kamuoyunu aydınlatalım” çağrısında bulundu.

SEKA SORUSUNA NET YANIT YOK…
Hasan Aydın, açıklamasında; Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun; SEKA’nın satışındaki rant iddialarına,  Tirebolu’daki Özel İdare’ye air konkasör tesisinin hangi AKP yöneticisine ait olduğu ve İl Özel İdare’sinin ne kadar borcu olduğuna dair sorularına da yanıt verdi.

Ancak Aydın, Aksu’nun sorduğu “5 milyona sattığınız SEKA’yı, bize 35 milyona teklif ettiler, ama siz 68 milyona nasıl geri aldınız” sorusuna açıklayıcı bilgilerle yanıt veremedi

SEKA’nın kendilerinden önceki dönemde özelleştirme kapsamına alındığını ve daha sonra herkese açık şekilde ihale yapıldığını iddia eden Aydın, “Bu işin neresinde bir suiistimal var. İhale herkese açık bir firma teklif verip alıyor. Özelleştirme İdaresi de satıyor. Satış bedeli Sayın Aksu’nun iddia ettiği gibi 5 milyon lira değil, 3,5 milyon dolar+KDV’ye bugünün parasıyla 8 milyon lira üzerinde bir bedel” dedi.  

Hasan Aydın, bu konuda“Arazinin ilgili firmadan geri alınırken bahsedilen paranın tamamı nakit olarak ödenmemiştir. İlgili firmanın vergi ve diğer kamu kurum ve kuruluşlara borçları düşüldükten sonra kalan tutar ödenmiştir. Bir de firma iflas etmiş, devlete olan borçlarını ödeyemiyor. Bundan daha iyi çözüm nasıl olur.

Bir başka husus yine SEKA arazisinin Giresun Belediyesindeki emlak değerinin 71.090.000 lira olduğu da tüm kamuoyuna duyurulur” diye konuştu.

Aydın, İl Özel İdaresi’ne ait Tirebolu’daki konkasör tesislerinin ihale yapılarak 5 yıllığına 22.875.000.00+KDV teklif veren Görele Hazır Beton isimli firmaya verildiğini söyledi.

Ak Parti İl Başkanı Hasan Aydın’ın, Özel İdare’nin hizmetleri ve bütçesi ile ilgili Aksu’nun sorusuna “muhatabı ben değilim” diye yanıt vermemesi dikkat çekici bulundu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir