GiresunSiyasetUlusal

HASAN AKGÜN, RÜŞTÜ KURT, EŞREF KARAİBRAHİM’DEN VALİLİĞE TEPKİ


GİRESUN VALİLİĞİ ESKİ MİLLETVEKİLLERİNİN OTURMASINA OHAL UYGULADI…

1604025779436
Giresun önceki dönem milletvekilleri, Av. Rüştü Kurt, Hasan Akgün ve Eşref Karaibrahim´in 29 Ekim´de yapacakları sessiz oturma eylemine yasak geldi. Giresun Valiliği, OHAL’e ve vekillerim izin almamasına gerekçe göstererek, eyleme izin vermediklerini açıkladı.

Üç eski vekil Giresun Gazeteciler Derneği´nde basın toplantısı düzenleyerek karara tepki gösterdi.

Basın toplantısında konuşan Giresun eski Milletvekili Hasan Akgün; ‘Türkiye´de demokrasi ve insan haklarının olmadığı bir kez daha belli oldu. 29 Ekim´de saat 11.00´de Atatürk Meydanı´nda sessiz oturma eylemi yapacaktık, Giresun Valiliği eylemi iptal etti. Biz yine de 29 Ekim´de Atatürk Meydanı´nda olacağız´ dedi.

OHAL yasasının kişilerin hak ve özgürlüklerini kısıtlamadığını savunan Giresun eski Milletvekili Av. Rüştü Kurt ise; ‘ Anayasanın bizlere verdiği hakları kullanmak istiyoruz. Bazı idareciler OHAL yasasının uygulama kapsamını karıştırıyorlar. OHAL, kişilerin özgürlüğünü kısıtlamıyor; yasadışı eylemlere karşı acil kararlar alınmasını sağlıyor. Bizler, Cumhuriyete ve cumhuriyetin temel kazanımlarına sahip çıkmak adına sesiz bir eylem yapacaktık, yasakla karşılaştık´ diye konuştu.

Basın toplantıda konuşan CHP Giresun eski Milletvekili Eşref Karaibrahim de; ‘Biz de mağdur sınıfına geçtik. Sessiz bir eylem yapacaktık, yasakla karşılaştık. 29 Ekim´deki eylemde darbe girişimini de protesto edecektik, Giresun Valiliğinin yasak hamlesi olayı özünden saptırdı. Giresun Valiliği´nin bu yasak kararını düzelteceğine inanıyorum´ dedi.

Milletvekillerinin eylemine destek veren Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Giresun Şube Başkanı A. Gürsel Ekmekçi ise yaptığı açıklamada; ‘Bizler Cumhuriyetin kuruluş yıldönümü olan 29 Ekim´de terör, yolsuzluk ve darbeye karşı sessiz bir eylem yapacaktık, yasakla karşılaştık.  Biz yine de 29 Ekim´de saat 11.00´de Atatürk Meydanı´nda olacağız´ ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir