Giresun

HAMZA BÖLÜK, FINDIK KIRMA FABRİKALARINA TEŞVİKE KARŞI ÇIKTI

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Hamza Bölük, fındık kırma fabrikalarının mevcutlarının atıl durumda olduğunu iddia ederek ve yenilerinin yapılması için teşvik verilmesini kaynak israfı olarak nitelendirdi ve istihdamda da sıkıntılara neden olabileceği belirterek buna son verilmesi istedi.

Hali hazırda ülkemizdeki 176 fındık kırma tesisinin yıllık kapasitesinin 1 milyon 750 bin tonun üzerinde olduğunu hatırlatan Bölük, şunları söyledi: “Son yıllarda ülkemizde faaliyet göstermeye başlayan yabancı firmaların iç fındık satın alma yerine, kabuklu fındığa yönelmiş olmaları özellikle sektörün bu kısmındaki dengeleri alt üst etmiştir. Çünkü bu firmalar önceki yıllarda ihtiyaçları olan fındıkları piyasadan iç olarak temin ediyorlardı. Bu uygulama ile piyasadaki arz talep dengesi bir şekilde sağlanıyordu.
Bugün söz konusu firmaların yaptıkları uygulamalar neticesinde gerek iç ve gerekse dış piyasada ikinci ürünlere verdikleri fiyat, yerli firmaların rekabet gücünü azaltmış, hatta tamamen ortadan kalkmaları noktasına getirmiştir. Bu tür uygulamaların sonucunun kötü olduğu örnekler dünyada da vardır.

Bugün ülkemizdeki fındık kırma fabrikalarının istihdamı yaklaşık 12 bin, işleme tesislerinin ise 8 bin olmak üzere toplamda 20 bin kişidir. Toplam fındık üretimimizin yaklaşık yüzde 50’ini kırabilecek kapasitedeki tesislere sahip olacak bu firmalar aldıkları teşviklerle inşa ettikleri yeni tesislerle birlikte büyük bölümü kadınlardan oluşan 20 bin kişilik istihdamı yüzde 40 oranında azaltabileceklerdir.

Bölük, “Asla yabancı kaynaklı sermayenin ülkemize bulunmasına karşı değiliz. Yabancı sermaye düşmanı hiç değiliz. Çünkü sektörümüzde herkes büyük ya da küçük sermayedardır.Dolayısıyla bu gidişat ve uygulamalar durdurulmalı, gereken önlemler sektör temsilcileri ile istişare edilip taslak oluşturularak, yasal düzenlemeye gidilmelidir” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir