AktüelGiresun

GİRESUN HALK EĞİTİMİN ETKİNLİKLERİ BEĞENİLDİ

Giresun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce bugün Atatürk Meydanında ”Giresun’a Özgü Ürün Tasarlıyorum” Sergisi ile “Giresun Lezzetlerini Arıyor” yöresel yemek yarışmasında Giresun’a özgü ürünler sergilendi ve lezzetler yarıştı. 

 

DSC_8861

Sergi ve yemek yarışması  açılışında konuşan Vali Hasan Karahan, ilimizin tanıtımına katkı sağlayacak ve unutulmaya yüz tutmuş eserleri ve yöresel yemekleri ortaya çıkaracak olan böylesi bir yarışmanın düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu belirterek “Bunların tadına yarışmadan sonra bakacağız. Şimdilik tatmak yasak sadece bakıyoruz. İşin uzmanı arkadaşlarımız değerlendirecekler, jürimiz oluştu.  Daha sonra ödüllerini vereceğiz inşallah.” şeklinde konuştu.

33f2gh

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Harun Karabürk, de "Giresun'a Özgü Ürün Tasarlıyorum" yarışmasıyla ilimize özgü alternatif turistik ürün tasarımları oluşturmak, Giresun'u temsil edebilecek, hediyelik eşya niteliğinde ürün ortaya çıkarmak, ayrıca yöresel el sanatlarının yaşatılmasına katkıda bulunmak amaçlandığını belirterek, “Nisan ayında yapılan yarışmaya 219 eser katılmış ve konu ile ilgisi olabilecek ilimizdeki kurum ve kuruluş temsilcilerinden, Kültür ve Turizm Bakanlığından, Giresun Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesinden öğretim üyelerinin katılımı ile oluşan jüri tarafından değerlendirme yapılmıştır. Yarışma şartnamesi gereği ilk üç dereceye ve beş mansiyon olmak üzere 8 ürüne ödülleri birazdan verilecektir. Bugün gerçekleştirdiğimiz ikinci faaliyet "Giresun Lezzetlerini Arıyor" yöresel yemek yarışması. Bir yandan yarışırken bir yandan da unutulmaya yüz tutmuş yemeklerimizi gün yüzüne çıkarmayı, yeniden hatırlatmayı ve yeniden dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. Yerel yemek çeşitliğinin korunması, gelişen ve değişen yeni yerel yemeklerin belgelenmesi, yemeğin sadece bir tüketim nesnesi değil, aynı zamanda toplumların kültürel etkileşiminin ve devamlılığının bir göstergesi olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

DSC_8874

Meydanında ”Giresun’a Özgü Ürün Tasarlıyorum”  Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Vali Karahan ve beraberindekiler tarafından verildi.

Programa Vali Hasan Karahan’ın yanı sıra; Vali Yardımcıları Yüksel Çelik ve Barış Demirtaş, İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları , bazı şube müdürleri ve daire amirleri ile vatandaşlar katıld

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir