Giresun

GURBETTEN…

DSC_0248İstanbul'dayım bir kaç gündür.

Giresunluların Taksim yürüyüşüne katıldım.

Tamamen tesadüftü. İyi de oldu.

Çok sayıda dostu gördüm, beni yazılarımdan, TV programlarından tanıyan çok sayıda hemşerimle birlikte oldum, ayaküstü de olsa sohbet etme imkanı buldum.

 

Yürüyüşe gelince…

Kültürümüzün, gelenek ve göreneklerimizin, müziğimizin, yerel motiflerimizin, yaşam tarzımızın, ürünlerimizin orada reklam-tanıtım konseptine dönüştürülerek sunulması, etkileyici.

Hemşerilerimizin gurbette de olsa geldikleri toprakları unutmaması, bir vesileyle de olsa biraraya gelerek ortak bir duyguda buluşmaları anlamlı.

Gasnaklı arabadan, bindallıya, kemençeden, öttürüğe, abazıpkadan , beşköşe şapkaya, Trabzon lasitiği, Çarşamba kundurusuna kadar her şey düşünülmüş. Evinde ne varsa herkes İstiklal Caddesine taşımış.

Bizim buralıların deyimiyle; Taksim'de cımbış, hengam çoktu, cibban, kemençe, ıslık, verettiler oyunun gözüne…

 

Kalabalığa bakarak herkes aynı şeyi söyledi: İstanbul'da varız…

Ben de yine aynı şeyi söyledim: Var olmak varlığını hissettirmektir. Giresunlular kalabalık olarak varlar.Doğru…

Bugün nüfusu bu kentte olan iller sıralamasında üçüncüyüz.

1 milyon dolayında Giresunlu bu kentte yaşıyor.

Ama bu nüfusu siyasette temsili noktasında bir eksiklik var. Daha önce de yazdım. 2-3 milletvekili bir kaç da belediye başkanı ile kandırılıyoruz. Onların da yaptıkları ortada. İstanbul'dan seçilenler de, Giresun'dan seçilenler de İstanbul'daki gurbetçilerimizi, Giresun'da yaşayanları yeterince temsil edemiyor.

Giresunluların gücü siyaseti etkileyemiyor. Tersine siyaset ve siyasetçinin varlığına hizmet edenler bu gücü kullanıyor.

Bunun nedenini burada yaşayanlar daha iyi bilirler.

Ama bence…

'İstanbul benden sorulurcular' hemşerilerinin nüfus gücünden nemalanarak ikbal peşinde koşuyor. Gurbetçilerimiz pazarlanıyor.

Nüfusumuzu temsil ettikleri iddiasında öne çıkan Giresun Vakfı, Giresun Dernekler Federasyonu ve çeşitli adlarla faaliyet gösteren 200'e yakın derneğin yöneticisi bundan sonra buna cevaz vermemelidirler.

Onlardan özellikle doğru kişilerin Giresunluları temsiline dönük çaba içinde olmaları bekleniyor.

 

Şimdiye kadar olan oldu, biten bitti.

Türkiye, önümüzdeki süreçte en az 10 yılını belirleyecek gelişmeler yaşayacak. Ülkemizin yönetim yapısı yeniden şekillenecek.

Bir değişim ve dönüşüm yaşanacak.

Yerel-genel seçimler, Cumhurbaşkanlığı seçimi bu süreçte gerçekleşecek.

Dolayısıyla herşey bizim dışımızda gelişmemeli. Müdahil olmalıyız.

Ama önce bu sürecin arifesinde masaya oturma, sorunlarımızı konuşma, bir değerlendirme yapma ve hedef belirleme zamanıdır.

Mesela herşeyin konuşulduğu ve özellikle de siyaset kurumuna çağrıların yapılacağı bir çalıştaya ne dersiniz?…

 

Oyunda, düğünde, eğlencede, şenlikte,toyda bir olabildiğimiz kadar diğer alanlarda da birlikte olsak Türkiye'yi sallarız.

 

 

Etiketler

Bir yorum

  1. “‘İstanbul benden sorulurcular’ hemşerilerinin nüfus gücünden nemalanarak ikbal peşinde koşuyor.” dedikleriniz zaten bu sivil toplum örgütlerinin başında. Sizin söyledikleriniz nasıl maltepe escort olacak ki!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir