Giresun

GÜCE CHP’DEN FINDIK AÇIKLAMASI

Cumhuriyet Halk Partisi Güce İlçe Başkanı Murat İslam; Fiskobirlik ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nin fındık almaması sebebiyle Karadeniz Bölgesi fındık üreticileri gibi Güce ilçesinde de mağduriyet yaşandığına dikkat çekti.

İslam açıklamasında şunları söyledi: “Son yılarda Fiskobirlik'in desteklenmemesi ve Fiskobirlik'i zarara uğratanların yargı önüne çıkarılmaması sebepleri ile Fiskobirlik fındık alamaz duruma geldi. Aldığı fındıkların parasını da veremez oldu. Vatandaş verdiği fındığın parasını Fiskobirlik'ten alabilmek için bir-iki yıl bekledi,parayı da alamayınca fındık yağı aldı. Bebesi mama, Çocuğu okulda,askerde harçlık ister. Evinde aş, ekmek,hayvanı yem  ister,elektrik,su,odun,kömür alımında zorlandı, ama bunları kimse düşünmedi. Canı yanan Fındık Üreticisi, parasını alamayacağı için bir daha Fiskobirlik'e fındık vermedi!

2015 yılı Fındık sezonu sunun da; fındık 13 TL iken, bu gün 8-9 TL ye kadar, fındık fiyatları Tüccarda düştü! Fındık Üreticilerimiz, ne yapacağını şaşırdılar?

Bin bir zorluklarla topladıkları fındıklarını 2015 yılı fındık sezonu sunun da, fındık 13 TL iken satmadılar, belki üç kuruş fazlasına satarız okuldaki,askerdeki çocuğumuza harçlık verir, evlenme çağındaki çocuklarımızı evlendiririz diye! Bir de baktılar ki Fiskobirlik ve Toprak Mahsulleri Ofisine fındık veremiyorlar,fındık düştü 8-9 TL'ye Üreticiler şaşırdılar? Üreticiler Fındığını 8-9 TL'ye satmaya yer ararken, İç fındık, kuruyemişçiler de 80-90 TL ye tavan yapmaktadır! Allah aşkına, Fındık üreticilerinin fındığının 8-9 TL.ye alınıp, İç fındığın kilosunun 80-90 TL.ye satılmasını nasıl kabul edebiliriz? İlahi adalet?

Bölge Fındık Üreticilerimiz bu zorlukları yaşarken yetkililerimiz Fiskobirlik'in desteklenmesini ve Fındık alımının peşin olarak sağlanmasını, Fiskobirlik'i zarara uğratanların Yargı Önüne çıkarılmasını, ayrıca alternatif olarak da Toprak Mahsulleri Ofisi'nin devreye sokularak,Üreticilerden peşin fındık alımının sağlanmasını talep ediyoruz!

  Fiskobirlik'in desteklenmemesi ve Fındık alımının peşin olarak sağlanmaması, Fiskobirlik'i zarara uğratanların Yargı Önüne çıkarılmaması, ayrıca alternatif olarak da Toprak Mahsulleri Ofisi'nin devreye sokulmaması,Üreticilerden peşin fındık alımının sağlanmaması durumunda ne olur?

Fındık Üreticilerimiz çok mağdur olurlar? Zor günleri için ellerinde beklettikleri fındıklarını Fiskobirlik ve Toprak Mahsulleri Ofislerine satamadıkları fındıklarını 3-5 TL gibi zararına bir maliyet ile Fırsatçılara, ellerinden çıkarmak zorunda kalacakları gibi, Fırsatçıların bu mağduriyeti fırsat bilerek; fındık hakimiyetinin fırsatçılara ganimet sağlayarak, karaborsa da yüksek fiyatlarla fındık satımı dolaşabileceği kaygısı vardır. Bu sebepler ile;yetkililerimizden; bir an önce Fiskobirlik ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nin devreye sokularak, üreticilerden peşin fındık alımının yapılmasını bekliyoruz”

 

                                                                     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir