GiresunManşet ÜstüSağlık

GRÜ TIP İLE ADA YAKINLAŞMASI…

Uzun süredir Meclis gündeminde bekleyen içinde Tam Gün Yasası’ndaki değişikliklerin de bulunduğu torba kanunun geçen hafta yasallaşmasıyla birlikte artık üniversitede görev yapan hocalar, üniversite yönetiminin onayı ile dışarıdaki kamu ve özel hastanelerde çalışabilecekler. Buradan elde edecekleri gelirin yüzde 50’si hocaya, yüzde 50’si de üniversiteye aktarılacak.

Yeni düzenlemenin hayata geçmesinin ardından Giresun Özel Ada Hastanesi, Giresun Üniversitesi’nin kapısını çaldı. Hastane Tıp Fakültesi ile işbirliğine hazırlanıyor. Bu konudaki görüşme Ada Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Cenap Damcı ile Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür Yücesan Yılmaz’ın Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’ı ziyaretinde gündeme geldi.

Aygün Attar, böyle bir işbirliğine sıcak bakarak, sağlık kurumları arasındaki işbirliğinin başarı getireceğini söyledi.

GRÜ’NÜN PROFLARI ADA’DA ÇALIŞABİLECEK

Üniversiteden alınan bilgiye göre ziyarette, Tam Gün Yasası ile Tıp Fakültesi’nde görev yapan Prof. ve Doç unvanına sahip öğretim üyelerinin özel hastanelerde çalışabilmesi için işbirliği yapılması konusu görüşüldü.

421975c54e

ATTAR: KURUMLAR BİRBİRLERİNİ TAMAMLARSA BAŞARILI OLUNUR…

Rektör Attar, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, işbirliğine sıcak baktıklarını ifade eden cümleler kullandı. Attar,  “Sağlıkta ilde devlet, özel ve üniversite hastanelerinin olması bir avantajdır ve Giresun’da bu oluşmaya başlamıştır. Kurumların birbirlerini tamamlayıcı olarak hareket etmeleri de başarıyı getirecektir” dedi.  

Aygün Attar, şunları söyledi: “Sağlıkta acil durumlarda ve sevklerde en yakın sağlık kuruluşu önemlidir. Bu zamana kadar acil ve sevkli hastalar, Giresun’da en yakın Trabzon ve Samsun’a gitmek ya da gönderilmek zorunda kalınıyordu. Artık Giresun’da bu imkan oluşmuştur. Giresun hasta gönderen değil hasta alan il olmaya başlamıştır. Bu önümüzdeki süreçte daha da gelişerek artacaktır.

Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak bu yönde gelişimimizi ve enerjimizi yoğunlaştırdık. Aylık 6 bin poliklinik sayısına ulaşan Tıp Fakültemiz Giresun’da sağlık alanında dönüm noktası olmaya ve bölgede fark yaratmaya devam edecektir. Proje çalışmaları devam eden Sağlık kampusumuz de kısa sürede hayata geçtiğinde, Giresun bölgenin sağlık üslerinden biri olacaktır.

Konularında uzman ve tanınmış öğretim üyelerinin de tercihi haline gelen Tıp Fakültemize gelen başvuruların sayısında ki artış ta bunu en iyi şekilde ortaya koymaktadır. Hem özel, hem devlet hem de üniversitenin sağlık yatırımlarının artarak devam etmesi ve bu kurumların birlikte uyum içinde çalışması, Giresun adına sevindiricidir”

Görüşmede, Tıp Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Ergin de hazır bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir