GiresunSon Dakika

GRÜ SENATOSU, SON GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

Rektör Prof.Dr. Aygün Attar başkanlığında toplanan Giresun Üniversitesi Senatosu, ülkemizde ve sınırlarımızda yaşanan gelişmeleri de gündemine alarak görüştü. Toplantı sonrasında Senatodan yapılan açıklamada, sağduyu çağrısı yapılarak her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer verildi: “Irak’ta ve Suriye’de özellikle Haziran 2014’ten itibaren yaşanan gelişmeler, Türkiye'nin bu iki ülke ile sınırında büyük bir güvenlik sorunu ortaya çıkarmıştır. Bu güvenlik sorununa başta Irak ve Suriye Türkmenleri olmak üzere bölge halklarının yaşadıkları büyük dram eşlik etmiştir.

Suriye krizinin başından beri büyük insan göçü ile karşı karşıya kalan ve ülkesine sığınan komşu ülke halklarının insanca yaşaması için mevcut imkânını seferber eden Türkiye’ye yeni ve büyük göç dalgaları yönelmiştir. Zira Türkiye, bütün bölgede; gerek vatandaşlarına gerekse kapısını çalanlara insani bakımdan en yüksek hayat şartlarını, temel hak ve hürriyetleri sağlayabilmiş bir ülkedir.

Resmi rakamlara göre, Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin sayısı 2 milyona yaklaşmıştır. Sadece geçtiğimiz günlerde Ayn-El Arab’taki çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan insan sayısı 180.000’in üzerindedir.

Türkiye'nin ve Türk milletinin tarihi birikimi ve sorumlulukları; kapısını çalana kimliğini sormadan açmayı, kardeş ve akrabalarının çağrılarına kulak vermeyi, el uzatmayı gerektirmektedir. Bu yöndeki resmi ve sivil gayretleri kamuoyu medya üzerinden takip etmektedir.

Bununla birlikte, geçtiğimiz haftadan beri; terör örgütlerinin mensup ve sempatizanları Türkiye'nin bütün bu gayretlerini görmezden gelen, ülke ve millet bütünlüğümüzü hedef alan, yurdumuzun tabii varlıklarına, tarihi değerlerimize, kamusal alana, kamu görevlilerine ve sivil vatandaşlara yönelik çeşitli şiddet eylemleri gerçekleştirmektedirler.

Yapılanlar can kayıplarına, kamuoyunda büyük infiale ve günlük hayatta ciddi sıkıntılara sebep olmaktadır. Bu sıkıntıların artmasını amaçlayan provokatif adımlara da şahit olmaktayız. Yaşananların Türkiye’yi kirli bir uluslararası savaşa taraf haline getirme amacı taşıdığını görmekteyiz.

Türkiye’nin birlik ve beraberliğini hedef alan bu yıkıcı ve ayrıştırıcı faaliyetler karşısında daha büyük dayanışma ve daha fazla kardeşlik içinde olacağımızın, yurdumuzun her bir köşesini aynı duygu ile sahiplenip uğrunda fedakârlıktan kaçınmayacağımızın bilinmesini isteriz.

Bu vesileyle, başta öğrencilerimiz ve Giresun Üniversitesi ailesi olmak üzere yurttaşlarımıza, yaşanan olaylara aklıselimle yaklaşmaları, birlik-beraberlik duygusu içinde hareket etmeleri ve provokasyonlara taraf olmamaları çağrısında bulunuyoruz. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir