GiresunManşet Üstü

GRÜ İLE YİNE GURURLANDIK

2-4 Aralık 2013 tarihleri arasında Tayland’ın başkenti Bangkok'ta UNESCO gerçekleştirilen Medya ve Cinsiyet Eşitligi Küresel Forumu’nda Giresun Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörü Yrd. Doç.Dr. Sayın Şirin Dilli tarafından temsil edildi. UNESCO tarafından düzenlenen foruma, Türkiye’yi temsilen özel olarak davet edilen GRÜ Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, bir aile yakınını kaybettiği için katılamadı.

Tayland Milli Eğitim Bakanı Jaturon Chaisang, Dilli aracılığı ile Attar’a taziyelerini ileterek, 2014 yılında Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunacağını ve Giresun Üniversitesi’nde gerçeklesecek, II. Uluslararası Cinsiyetlerarası Eşitlik Sempozyumu ve Sanat Çalıştayı’na destek vermekten mutluluk duyacağını belirtti.
8adcfb50b4UNESCO Forumu’nda Türkiye’yi temsilen Giresun Üniversitesi, Kuzey Amerika-Avrupa grubuna dahil oldu. Çok geç saatlere kadar devam eden çalışma toplantısında Bölgesel Eylem Planı hazırlandı ve taslak metin, UNESCO sekreteryasına sunuldu.Kuzey Amerika-Avrupa Grubu, Bölgesel Eylem Planı’nda; hazırlanan metinlerde ‘pozitif ayrımcılık’a çokça yer verildiğini ancak kadınların, ‘pozitif ayrımcılık’ veya ‘toplumda ayrıcalıklı bir konum’ için değil, ‘eşitlik ve adalet’ için gündelik hayatta mücadele verdiklerini ifade ettiler.

Tüm katılımcılar, işhayatında kadınların sırf kadın oldukları için bir noktaya gelmelerinin de bir politika olarak benimsenemeyeceği konusunda hemfirkir oldu. Bu nedenle uluslararası metinlerde ‘pozitif ayrımcılık’ kavramı yerine ‘cinsiyetlerarası eşitlik’ kavramının yerleştirilmesinin daha kapsayıcı ve daha adil bir toplum anlayışının habercisi olacağına inandıklarını belirttiler.

Türkiye’nin görüşünü ise 3 Aralık günü Yrd. Doç. Dr. Şirin Dilli sundu ve UNESCO Başkan Yardımcısı’nın talebiyle yazılı olarak da iletti. Toplantının son gününde ise katılımcılar, konferans sonuç bildirgesini yazmak üzere yoğun mesai harcadılar.3de0aa5add

Sonuç Bildirgesi, tüm ülke temsilcilerinin metni oylamasından sonra 20 Aralık’ta UNESCO Genel Sekreterligi tarafından ‘nihai metin’ statüsüyle onaylanacak. 2013 Tayland Bildirgesi, 2015 Birlesmiş Milletler Cinsiyet Konferansı'nın da temelini oluşturacak.

UNESCO Heyeti, 5 Aralık 2013 tarihinde Tayland Kralı’nın Dogum Günü Resepsiyonu’na katıldıktan sonra Tayland’dan ayrıldı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir