EğitimGiresun

GÖRELE’DE UBYO SEFERBERLİĞİ

Görele’ye daha önce üniversitenin bir bölümümüm açılması  yönünde  adeta seferberlik başlatan yerel idareciler, siyasetçiler ve Sivil Toplum Kuruluşları  bu sefer Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu’nun (UBYO) taşınmaması için harekete geçti

Görele Güzel Sanatlar Fakültesi binasında eğitimlerini sürdüren Görele Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu’na (UBYO) yer bulunamaması halinde Giresun merkeze taşınması gündemde.

Daha önce bir Meslek Yüksek Okuluna dahi razı olan Görele’nin bugün fakülte düzeyinden bir çok bölümü bulunan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’na yer bulamaması şaşkınlıkla karşılanıyor.

İlçede Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu için ayrı bir bina bulunamaması halinde okulun taşınacağını doğrulayan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, ilçe halkının okullarına sahip çıkmasını istedi.

REKTÖR ATTTAR;

“YER BULUNMAZSA TAŞINIR”

Rektör Attar; “İlçede Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Milli Eğitim Bakanlığı’ndan üniversitemize devredilen bir binada hizmete açıldı. Daha sonra yer bulunması kaydıyla Güzel Sanatlar fakültesi binasına şartlı taşındı. Ancak Milli Eğitimden devredilen okul binası geri alınmasının önüne geçilemediği gibi yeni bir bina bulunamadığı da aşikardır.Güzel sanatlar Fakültesi binasında Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu’nun yer alması uygun olmadığı gibi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin açılması halinde başka bir binaya taşınacağı daha önceden belirtilmişti.Temennim ilçe halkının ileri gelenlerinin bu konuda ivedilikle bir çözüm üretmeleridir” dedi.

BAŞKAN ERENER;“YENİ BİNA İHTİYACI VAR”

TOLGAGörele Belediye Başkanı Tolga Erener ise; Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu için kısa ve uzun vadede iki projelerinin bulunduğunu söyledi.

Başkan Erener; “Kısa vadede geçici bir bina temin etmek için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan talebimiz olacaktır. Ancak kalıcı ve kesin çözüm için ise uzun vadede kesinlikle yeni bir bina yapımı için kolları sıvayacağız. Belediye olarak ta üzerimize düşen ne gerekiyorsa yapacağız.”dedi.

Erener ; “İlçemize uzun soluklu bir mücadelenin ardından kazandırılan  Fakülte ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu için dün olduğu gibi bugünde sahip çıkacağız.Hiç bir öğrencimizi başka yerlere göndermeye niyetimiz yok.Fakülte binasını nasıl ilçeye kazandırdıysak yine el ele vererek güç birliği yapıp bir okul binası daha kazandırabilecek ilçeyiz. Ben buna inanıyorum.Ancak asıl sorun kısa vadede bizden istenilen geçici bir okul binasıdır. Bu konuda verilen süre az. Bir okul binamızı tahsis etmek için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan talebimiz olacaktır. Fakat bürokratik işlemlerin bize verilen bir iki ay gibi kısa sürede tamamlanmasından endişe duyuyoruz.Bu sürenin en azından gelecek akademik yıla kadar uzatılmasıdır.Bu süre içerisinde geçici binada bulunur, yeni bina için temellerde atılır.”dedi.

GÖRELE LİSESİ ÜNİVERSİTEYE VERİLEBİLİR

Görele’nin En büyük Sivil Toplum Örgütlerinin Temsilcisi Olan Görele Dernekler Federasyonu Başkanı Birol Kardaş ise bin bir emekle ilçeye kazandırılan bu okulun kaçmasına göz yumulmaması gerektiğini ifade ederek ilçedeki yerel idarecilerin çalışmaları hızlandırması gerektiğini söyledi.

Öneride de bulunan Kardaş; “Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu için en uygun bina Görele Lisesi binasıdır. Şehir merkezinde olması da hem öğrencilerimiz hem de şehir esnafımız için bir avantajdır.Bu konuda yetkili kişilerin Rektörlüğe teklifte bulunmaları gerektiğini ifade etmek isteriz.”dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir