EğitimGiresunUlusal

‘GİRİŞİMCİ VE YENİLİKÇİ’ ÜNİVERSİTELER

Türkiye’nin girişimcilik ve yenilikçilikte en başarılı 50 üniversitesi sıralandı. Değerlendirme, kadrosunda 50’nin üzerinde Profesör, Doçent ve Yardımcı Doçent olan üniversiteler arasında yapıldı.  

Türkiye’de bulunan 170 üniversiteden değerlendirne kriterlerine uyan 141 üniversite belirlendi. Bunlar;  Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Yetkinliği,Fikri Mülkiyet Havuzu, İşbirliği veEtkileşim, Girişimcilik ve Yenilikçilik Kültürü, Ekonomik Katkı ve Ticarileşme başlıkları altında hazırlanan endekse göre sıralandı. 

Sıralamada ilk üçü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi

 paylaştı.

KTÜ gibi eski bir üniversite bile listeye 38.sıradan girebildi. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ise 50. oldu.

Listeye, 2006 yılında kurulan Giresun Üniversitesi, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Ordu Üniversitesi giremezken, onlarla birlikte kurulan 17 üniversiteden sadece Düzce Üniversitesi girebildi.
Bakan Fikri Işık, değerlendirmenin en başarılı üniversite veya en iyi eğitim kalitesi olan üniversiteyi belirlemek üzere yapılmadığını söyledi. 

TÜBİTAK’ın üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıraladığı “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklandı.

TÜBİTAK’ın ilk kez 2012’de hazırladığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile her yıl Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi 50 üniversitesi belirleniyor. 2014 yılı endeksi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklandı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu ve Genel Sekreter Arif Koyuncu’nun katılımıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Işık, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasını, böylece girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedeflediklerini belirtti.

Endeksin üniversitelerin eğitim kalitesini veya en iyi üniversiteyi belirlemediğine işaret eden Işık, "Bu, tamamen girişimci ve yenilikçi üniversite endeksidir. Özellikle bu endeksle girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasını, böylece girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Birinciliği ODTÜ Elde Etti

Değerlendirmeye alınan üniversite sayısının bu yıl 144'e çıktığını anlatan Işık, bünyesinde 50'den az akademisyen bulunan üniversitelerin endekse dahil edilmediğini ifade etti. 6 aylık çalışmanın ardından sıralamanın belli olduğunu bildiren Işık, "Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi yine birincilik Orta Doğu Teknik Üniversitesinin. Üniversitemizi tebrik ediyorum" diye konuştu.

Sıralamada ikinciliği yine Sabancı Üniversitesinin aldığını açıklayan Işık, geçen yıl 4. sırada yer alan Boğaziçi Üniversitesinin bu yıl 3. sıraya yerleştiğini söyledi. Puanların daha da yükselmesi dileğinde bulunan Işık, Anadolu'daki üniversitelerin de kendi yapılanmalarını "girişimci ve yenilikçi üniversite" anlayışına göre revize etmesi ve endekste daha üst sıralara yerleşmesi gerektiğini ifade etti.

Üniversiteler 23 Göstergeye Göre Sıralandı

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile üniversiteler, bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme boyutları altında 23 göstergeye göre sıralandı. 23 göstergeden oluşan endeks kapsamında yaklaşık 900 bin hücrelik veri seti 6 aylık yoğun bir çalışma sonunda toplandı ve çeşitli kontrollere tabi tutularak değerlendirmeye alındı.

Bu sene üçüncüsü açıklanan endeks çalışmalarına, YÖK ve TÜİK’in yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TPE, Kalkınma Bakanlığı, TÜBA, TTGV, KOSGEB ve üniversiteler katkı sağladı.

144 Üniversite Değerlendirmeye Alındı

Endeks kapsamında 50 ve üzeri öğretim üyesi olan 144 üniversite hesaplamaya dahil edildi. Bu yıl, ilk 10’a bir yeni üniversite dâhil olurken, ilk 10’daki 8 üniversitenin yeri bir önceki döneme göre değişiklik gösterdi. Aynı şekilde ilk 20’ye 2; ilk 50’ye 4 yeni üniversite dâhil oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir