GiresunManşet Üstü

GİRESUNLULARIN ÜST GEÇİT TEPKİSİ SÜRÜYOR

Giresun şehiriçi geçişi üzerine montajı yapılan üstgeçitler Giresun kamuoyunun gündeminde tartışılırken, İl  Genel Meclisi de konuyu gündemine aldı. CHP Gurup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz'ın verdiği araştırma önergesi bütün üyeler tarafından kabul edilerek komisyona havale edildi. Meclis bu konuda tavrını önümüzdeki günlerde belirleyecek.

Yaptığı açıklamada, konuya duyarsız kalmadıklarını belirten Yılmaz açıklamasında,"Bu üst geçitler ilimize yakışmamaktadır. Karayolları Bölge Müdürlüğü hiç bir ilde yapmadığı bir üst geçit modelini sadece Giresun'a layık görmüştür. Akıl ve vicdan sahibi kimsenin kabul edemeyeceği tonlarca demir yığını şehrimize monte edilmiştir" dedi.

Üst geçitlerin bu haliyle kalması durumunda ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını savunan CHP'li Yılmaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:" Üstgeçitlerin bir çevre kirliliği, görsel kirlilik yarattığı, özellikle engelli yurttaşlarımızın yolun karşısına geçme ihtiyacına cevap vermediği için şikayetlere neden olduğu ve Giresun Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Mimarlar Odası gibi çeşitli kişi ve kuruluşların tepkisini çektiği anlaşılmıştır.

Kamuoyu yaratmada en etkin güç olan siz değerli basın mensuplarından da destek beklemekteyiz".
 

 

CHP Gurup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz'ın önergesi ise şöyle:

     

574523_10151266396352760_1314745250_n

      İL GENEL MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Konu: Giresun Şehiriçinde Karayolları tarafından yapılan üst geçitlerin durumu, toplama yolların bitirilmeyen eksiklikleri ve bunun sonuçları nın araştırılması hakkında önerge.

 Karayolları tarafından toplama ve duble yol üzerine yapılan üst geçitlerle ilgili olumsuzluklar  son günlerde ,başta  Yerel Gazeteler olmak üzere Giresun Ticaret ve Sanayi Odası,Giresun Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği,Mimarlar Odası Giresun Şubesi gibi Sivil Toplum kuruluşları tarafından da dile getirilmiştir.

40-50 m uzunluğunda kaldırım işgal ederek yayanın yola inmesine neden olan ve can güvenliğini tehdit eden, Kent estetiğine uymayan bu ÜST GEÇİT FACİASINA son verilmelidir.Özellikle Engelli ve yaşlılarımız için asansör yada yürüyen merdivenle üst geçite bağlantı sağlanmalıdır.

Diğer yandan Toplama yollar Karayolları tarafından Giresun Belediyesine devredilmediğinden uzun süredir çalışması aksayan doğal gaz , şehrin batı tarafına ulaştırılamamaktadır.Yine bu yol üzerinde, örneğin : Çıtlakkale mahallesinde  esnaf için yapılan ceplere, dolmuş durakları mesafesi işaretlenmediğinden,  iş için park eden araçlara tra fik cezaları yazılarak esnaf ve vatandaşlar taciz ve madur edilmektedir.

Daha pek çok taraftan değerlendirilmesi gereken üst geçitler ve toplama yol konusunun incelenmesi için gereğinin yapılmasını  meclisimize arz ederiz.

                                                                                   

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir