GiresunKültür - Sanat

GİRESUNLU YAZARLAR ORGAN BAĞIŞINA KATKI İÇİN KİTAP İMZALAYACAKLAR

 ‘3-9 Kasım Organ Bağış etkinlikleri’ kapsamında " 6 Gönüllü / 6 Eser" sloganıyla Giresun’un değerli yazarları Aziz Ergun, Murat Akyol, Zehra Öztürk, Murat Ulusoy, Sedat Murat Bayrak, Ali Murat Yılmaz kitaplarını Organ Bankası Derneği yararına imzalayacaklar.

Can Akengin Sanat Galerisi’nde 4 Kasım 2016 Cuma günü düzenlenecek etkinlikte iki program birleştirilecek. Yazarların imza törenlerinin yapılacağı aynı gün içerisinde ‘Ölüme Gol’ adlı Organ Bağış ve nakline dikkat çeken serginin açılışı da yapılacak. Konuyla ilgili bilgiler veren Giresun Organ Bankası Derneği Başkanı Fırat Akyol,bu organizasyonda Giresunluları birleştirmeyi, organ bağışının günümüzde öneminin anlatılacağını vurgulayarak çağrıda bulundu.

Akyol, “Sağlık Bakanlığı’ndan alınan verilere göre; son 5 yılda beyin ölümü gerçekleşen 8.601 hastanın  2.045’inin organları nakil edilmiş. Türkiye’de 2015 yılında beyin ölümü gerçekleşen 1.969 kişiden  472’sinin ailesi organ bağışını kabul etmiş.  2015 yılı içinde bekleme listesindeki yaklaşık 2.000 kişi ise organ bulunamaması nedeniyle yaşamlarını kaybetti. Canlıdan bağışın oldukça yüksek olduğu ve başarılı organ nakillerinin yapıldığı ülkemizde beyin ölümü geliştiğinde organ bağışlanması Avrupa ülkelerinden  ne yazık ki geride. Öyle ki bu oran İspanya'da bir milyon kişide 34, İtalya'da 21, Almanya'da 13 iken, Türkiye'de 6’ya düşüyor. Rakamların dili bunu söylerken bizlere bu manada çok işler düşüyor. Onun için bizler Giresun’da Organ Bankası Derneği olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hayat kurtarmak adına varız Can Akengin Sanat Galerisi’nde gerçekleştireceğimiz  etkinliğimize herkesi bekliyoruz” dedi.

Akyol, programın saat 14.00 da başlayacağını ve 18.00 da son bulacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir