GiresunManşet Üstü

GİRESUNLU ŞEHİTLER AFYON’DA ANILDI

Kurtuluş Savaşı’nda Büyük Taarruz sırasında Afyonkarahisar İscehisar ilçesi Doğanlar köyünde Dedesivri tepesinde savundukları mevzide şehit olan Giresun Gönüllü Alay Askerleri için anma töreni düzenlendi. Türkiye’de tek il ismi taşıyan tek şehitlik olan Giresun 47.Gönüllü Alay Şehitliği’nde düzenlenen törene, Giresun Valiliği be Giresun Federasyonu’nun organizasyonuyla İstanbul başta olmak üzere çeşitli illerden de Giresunlular katıldı.

 

cats

 

Şehitlikte anıt önünde düzenlenen törende,  Giresun Valiliği’ni temsilen İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hüseyin Günaydın bir konuşma yaparak, Giresun 42.ve 47 Gönüllü Alay’ın başlarında Osman Ağa ile birlikte kurtuluş savaşında gösterdikleri kahramanlıkları anlattı.

İlçe Jandarma Komutanlığı 1. Asayiş Tim K. Jandarma Çavuş Yusuf Soy da Dedesivri tepesinde gerçekleşen savaş anını anlattı.

Bu yıl törenlere, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi kuvvet komutanlıklarını temsilen birlikler ve yüksek rutbeli subaylar katılmadı, il protokolü de 2.sınıf düzeyde yer aldı.2014-887-2Törene,  Giresun Valiliğini temsilen İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hüseyin Günaydın, Afyon Vali Yardımcısı Adem Uslu, Afyon Milletvekili Halil Ürün, İscehisar Kaymakamı Ahmet Selim Yavuz,İscehisar Belediye Başkanı Mustafa Çibik, Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan, ilçe halkı ve Giresun ve Giresun dışından gelen çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehitlikte yatan 14 Giresunlu asker için mevliti şerif  okutuldu ve yerel giysili abazıbkalı gençler saygı nöbeti tuttu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir