Aktüel

GİRESUNLU GÖÇMENLER MUTLU…

GİRESUN'DA GEÇİCİ İKAMET EDEN 132 GÖÇMENİN TÜM MASRAFLARINI GİRESUN VALİLİĞİ KARŞILIYOR

Giresun Valiliği ilimize getirilen Afgan ve Iraklı ailelerin mutluluğu için adeta seferberlik ilan etti. Valilik tarafından bütün masrafları karşılanarak bulunan evlerde ikamet ettirilen Afganlıların şimdi de dil ihtiyaçları karşılanıyor. Afganlı yaklaşık 70 kişi açılan Türkçe kursu başladı.2013-1250-3

Halk Eğitim Merkezine giderek kurslarda incelemelerde bulunan ve yeni Türkçe öğrenmeye başlayan konuklarla bir süre sohbet eden Vali Şahin, kurslarda gerekli olacak araç, gereç ve dokümanların acilen karşılanması talimatını verdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Vali Şahin, ilimizde 126 Afgan, 6 da Iraklı olmak üzere toplam 132 göçmen ailesi bulunduğunu söyledi. Konukların geçici olarak ilimizde ikamet ettiklerini belirten Vali Şahin, “Buradan esas ikamet edecekleri ülkeleri kendileri seçecekler. Kalmak isteyen kalacak, kalmak istemeyenlerin gitmeleri Birleşmiş Milletler aracılığıyla sağlanacak. Burada son derece memnun olacaklarına inanıyorum. Şu anda çoğu giderlerini biz Valilik olarak karşılamaktayız. Bu gibi insanlara yardım etmek bir büyüklüktür. Bir zamanlar Kurtuluş savaşı zamanında aynı duruma düşen, Osmanlı’nın değişik ülkelerinden buraya gelen insanlar gibi bende bunları telakki ediyorum. Bizimle aynı dini, aynı peygamberi paylaşan kişiler olarak, paylaşmasalar bile biz insan olan herkesin yanlarında olduğumuzu gösteriyoruz.”dedi.

Misafirlere dil öğretmek için çalışmaları olduğunu belirten Vali Şahin konuşmasını şöyle tamamladı: “Bunların ilk karşılaştıkları husus dil eğitimidir. Dilini bilmeyen, dil öğrenimini sağlamayan yaşamakta güçlük çeker.  Şu anda 70 kadar kişi Türkçe dil öğrenimini öğreniyor. Türkçe dil öğrenimi bittikten sonra halkla olan diyalogları daha güzel olacak  ve Türkiye’yi daha da çok seveceklerine inanıyorum.

 Ben burada daha çocuk yaşta, 7-8 yaşlarında bu duruma düşeni çocukların yanlarındayız. Kaderleri böyleymiş ama biz bunların yanında, kendi memleketleri hissettirmeden, burada kendi memleketlerindeymiş gibi devam edeceklerine inanıyorum.”

 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir