Giresun

GİRESUNLU AZERBAYCANLILAR…

GİRESUNLU AZERBAYCANLI YUSUF'UN HAZİN ÖYKÜSÜ… YAVUZKEMAL YAYLASINDAN OLAN YUSUF, 100 YIL ÖNCE GİTTİĞİ AZERBAYCAN'DA KALDI. KAPILAR AÇILDI AMA MEMLEKETİNİ GÖRMEK  NASİP OLMADI, KALBİ DAYANMADI. O'NUN BU ARZUSUNU TORUNU NERGİZ YERİNE GETİRDİ.

Yaklaşık 100 yıl önce Azerbaycan’a yerleşen Dereli’li Yusuf’un torunu Nergiz Sadikov, atalarının vasiyetini yerine getirdi. Sadikov, 1996 yılında akrabalarını bulmak için geldiği Giresun’da uzun uğraşılar sonucunda nüfus kayıtlarından Yavuzkemal Beldesi’nde Başar ve Süral soyadındaki akrabalarını bulmayı başardı.  Sadikov, o yıldan sonra “memleketim” dediği Giresun’a unutmuyor ve hasret gideriyor.

ddd8848c52

ANLAMLI BULUŞMA…

Nergiz Sadikov, son olarak kızı Cemile ile birlikte Giresun’a geldi. Giresunlu-Azerbaycanlı Sadikovlar, Azerbaycan doğumlu Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’ı ziyaret etti.

“hepimiz Giresunlu olmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. Giresun’u çok sevdik, seviyoruz “diyen ”Sadikov, “bu gelişimizde Sizi tanımak ve görmek istedik. Giresun’da her yerde sizin isminizi duyuyoruz. Giresun’da çok seviliyorsunuz. Bizde bunları duyunca çok sevindik ve mutlu olduk. Giresun kökenli bir Azerbaycanlı olarak gurur duyduk” dedi.

Rektör Attar’a dedesinin hikayesini anlatan Sadikov, şunları söyledi: “Bizim dedemiz bundan yüz yıl önce Azerbaycan’a yerleşerek hayatını orada tamamlamış. Babam anlatırdı dedemi. Dedem hayatının son günlerinde Türkiye kapısı açılınca çok sevinmiş ve Giresun’a gelmeyi çok istemiş. Ancak bu sevince kalbi dayanamamış. Bende dedemi ve kökenlerimizi araştırmak için 1996 yılında Giresun’a geldim. Yerel basında ve TV’de çıkarak dedemi anlattım ve akrabalarımı aradım. Süral’ler ve Başar’lar akrabamız çıktı. O günden sonra Giresun’a her yıl gidip geliyoruz. Hatta buradan ev alıp daha sık gidip geleceğiz

Giresunlu Azerbaycanlıların hikayelerinden çok etkilenen Rektör Aygün Attar ise,  “Sizinle tanışmaktan bende çok memnun oldum. Çok ilginç bir hikayeniz var ve bunu araştırıp kökenlerinize bu denli sahip çıkmanız takdire şayan bir davranıştır. Bende Azerbaycan kökenli Bir Giresunlu olarak sizinle gurur duydum” dedi.

Rektör Attar, konuklarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir