Giresun

GİRESUN’DAKİ STK’LARDAN FINDIK TALEBİ

Giresun’daki  STK ve sektör temsilcileri ile fındıkta yaşanan sorunları, Atatürk Meydanı’nda basın açıklamasıyla duyurdular.

 

 

 

 

 

 

d1STK temsilcileri, belediye çalışanları ve kalabalık bir topluluğun katıldığı toplantıda konuşan Belediye Başkanı Kerim Aksu,  üretici, esnaf, sanayici, ekonomi, kısacası fındığın etkilediği tüm kesimlerinin temsilcileri ile hazırladıkları tespit ve önerileri, tüm siyasi partilere iletmek, kamuoyu ile paylaşmak amacında olduklarını, ortaya koydukları önerileri buradan dünyaya haykırdıklarını söyledi.

Aksu, “1930’lu yıllarda Giresun’da 30 Ağustos ta ‘Fındık Bayramı’ yapılırdı. Yeniden fındığımızın gerçek değerine ulaşmasını sağlayıp, bayram yapmak istiyoruz” dedi.

FINDIKTAKİ FİYAT DÜŞÜŞÜNE HÜKÜMET MÜDAHALE ETSİN DEMEDİLER

Giresun Belediyesi öncülüğünde, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Fiskobirlik, Esnaf Odaları, Ziraat Odaları, Muhtarlar ve diğer STK temsilcileri tarafından hazırlanan bildiride, şu anda yaşanan fiyat düşüşüne devlet müdahalesi ve TMO veya FKB'nin devreye sokulması gibi taleplerin yer almaması dikkat çekti. Bu yöndeki talebe borsa ve TSO'nun karşı çıktığı ve bildiriye bu nedenle girmediği öğrenildi.

şu maddeler yer aldı.

* Fındık üreticilerinin 1938 yılında kurduğu bir dünya markası olan FİSKOBİRLİK, bu doğrultuda gerçek kooperatifçilik statüsüne kavuşturulmalıdır.  Yeniden üreticinin güçlü örgütü olması sağlanmalıdır.

* Giresun Ticaret Borsası tarafında dünyada ilk olacak Fındık Lisanslı Deposu  ve Spot Borsası teşvik edilip yaygınlaştırılmalıdır.

* Birçok sektörde olduğu gibi Fındık Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu oluşturulmalıdır.

* Dünya piyasalarında Türk Fındığının egemen olabilmesi için kalite ve fiyat istikrarı sağlanmalıdır. Bunun için yüksek rekolte yıllarında arz fazlasını depolayacak, düşük rekolte yıllarında stok fındığı devreye sokacak bir yapı oluşturulmalıdır.

* Giresun’da Fındık Organize Sanayi Bölgesi kurularak, fındık ve fındık mamulleri sanayi, teşvik kapsamına alınmalıdır.

* Dünyanın en kaliteli fındığı olarak tescil alan Giresun Kalite Fındığın dünyada tanınması sağlanmalıdır. “

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir