GiresunManşet Üstü

GİRESUN’DA TRAFİK CEZALARI AZMIŞ!..

CHP Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu’nun verdiği sor önergesiyle TBMM’ye taşınan Giresun’daki trafik cezalarındaki artış konusu, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk’e de soruldu. Vali Hasan Karahan’la birlikte Giresun Gazeteciler Derneği’ni ziyareti sırasında bu yöndeki soruları yanıtlayan Öztürk, iddia edildiği gibi sürücülere aşırı ceza uygulanmadığını söyledi. 10 saat süreyle radar uygulamalarının yapılması ve belli miktarda araçların da kontrol edilmesi zorunluluğunun bulunduğuna dikkat çeken Öztürk,

 “Eğer biz bu kontrolleri yapmazsak can ve mal kaybının önüne geçemeyiz. Şehrimizin ana alterlerinde trafik uygulamalarını biraz hafiflettik. Çok ceza yazmıyoruz. Öyle bir derdimiz yok. Gerçekten çok geri kaldığımız noktalar var. Abartıldığı gibi değil. Algıyla ilgili bazı durumlar olmuş olabilir. Göreve başladıktan sonra bazı uygulamaları değişirdik farklı hale getirdik. Trafik polisini daha öne çıkarttık. O hep uygulama diye algılanıyor" dedi.
 Öztürk, Giresun'da alkollü araç kullanan sürücelere yönelik diğer illere göre ehliyetlere el konulma istatistiğinde yüksek oranların olduğunu kaydederek,"Alkollü olarak yakalanarak ehliyeti geri alınan sürücü sayısı çevre illere göre daha fazla. Buna önem veriyoruz. Öbür uygulamalarımızın hiç biri diğer illerden daha çok değil" diye konuştu. 
 Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, diğer illere göre Giresun’da ceza oranlarının çok daha düşük olduğunu belirterek, şunları söyledi:“Şehirde trafik sıkışıklığı veya dolmuşların her yerde yolcu alıp indirmeleri bu dolmuş duraklarının otopark haline gelmesinden kaynaklanmaktadır. Önce dolmuş durakları otopark olmaktan kurtarılmalıdır. Bu yönde sürücülerinde duyarlı olması gerekir. Ayrıca Yapılan denetimler caydırıcılıktır. Her denetim cezai işlem uygulamak amacıyla yapılmamaktadır. Yıl veya ay içerisinde ne kadar araç kontrolü yapılacağı kotası verilir ancak, şu kadar ceza kesilecek diye bir talimat yoktur”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir