GiresunManşet Üstü

GİRESUN’DA ‘SİLAHA HAYIR’ EYLEMİ…

Giresun'da kına gecesinde davul çalarken tabancayla rastgele açılması sırasında nereden geldiği belli olmayan bir kurşunla hayatını kaybeden 25 yaşındaki Çınar Akkaya ‘nın arkadaşları Atatürk Meydanı’nda 'Silaha Hayır' eylemi düzenledi.DSC_7965Giresunlu Müzisyenler Grubu'nun organize ettiği eyleme Çınar Akkaya'nın babası Mustafa, annesi Müzeyyen, ağabeyi Çağatay Akkaya, akrabaları, arkadaşları ve vatandaşlar katıldı. Giresun Belediye Başkanı  Kerim Aksu da katılarak destek verdi.  

Grup adına bir basın açıklaması yapan sanatçı Güler Öztürk, Çınar Akkaya'nın nereden geldiği belli olmayan kurşunla hayatını kaybettiğini belirterek, yetkilileri de göreve çağırdı ve.düğün ve eğlencelerde ateşli silahların kullanılmamasını istedi.. Öztürk şöyle konuştu: "Böyle acıların bir daha yaşanmamasını istiyoruz. Amacımız asla kimseyi suçlu ya da suçsuz göstermek değildir. Amacımız bundan sonra yapılacak olan düğün törenleri, maç kutlamaları gibi etkinliklerde ateşli silahların, havai fişeklerin, torpillerin ve maytapların kullanılmasını önlemektir. Birçok müzisyen arkadaşımız hemen hemen her düğün töreninde mutlaka ateşli silah ve torpile maruz kalmış ve hatta yaralananlar bile olmuştur. Silah kullanmak eskiden olduğu gibi bir gurur ve büyüklük göstergesi değildir. İnsanları rahatsız etmekten başka bir şey değildir. Düğünde silah ateşlemenin cesaretin değil cehaletin göstergesi olduğunu, silahın eğlendirmediğini, neşelendirmediğini, yalnızca zarar verdiğini veya öldürdüğünü bir kez daha hatırlatıyoruz. Bu nedenle evlenenlerin mutluluklarına gölge düşürmemek adına tüm Giresunluları daha duyarlı olmaya davet ediyor ve 'Silaha hayır' diyoruz."DSC_7968

Belediye Başkanı Kerim Aksu da acıyı hep birlikte yaşadıklarını ifade ederek şunları söyledi:

"Çok sevdiğimiz ve belediyenin çalışmalarında da yer alan arkadaşımız hiç tasvip etmediğimiz maganda kurşunuyla hayatını kaybetti. Maalesef bunu Türkiye'de hala bitiremedik. Hala canlar, küçük çocuklar ölüyor. Buna artık 'dur' deme zamanı geldi. O kadar bilinçsiz silah kullanımı var ki bunun önüne geçilmesini istiyoruz. Hepimiz bunun için buradayız. Yeni Çınar'lar yanmasın, Çınar'lar yaşasın. Ailesine sabırlar diliyorum ve düğünlerde 'Silaha hayır' diyoruz”

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir