GenelGiresun

GİRESUN’DA REFERANDUM GÜVENLİ YAPILACAK MI?

16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak olan Anayasa referandumu  öncesi ve sonrasında alınacak tedbirlerle ilgili Vali Hasan Karahan başkanlığında;  Belediye Başkanı Kerim Aksu, Vali Yardımcısı Yüksel Çelik, İl Jandarma Komutanı Jan. Albay Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk ile ilgili kamu kurum ve kuruluş müdürlerinin katılımıyla toplantı yapıldı.

Toplantıda; seçim takvimi, seçmen kütüklerinin ilanı, seçim süreciyle ilgili olarak seçime kadar, seçim günü ve sonrası alınacak tedbirler görüşüldü.

 Seçim süreci boyunca tüm kurumların seçime halel getirmeyecek şekilde gereken tedbirleri almaları, eksiklikler var ise ilgili makamlara bildirmeleri,  OHAL nedeniyle oluşabilecek endişelerin giderilmesi için vatandaşa gerekli bilgilendirmenin yapılması, kamu kurumlarındaki memurların bu konuda bilinçlendirilmeleri gibi konular görüşülerek karara bağlandı.

 Halk oylamasıyla ilgili ilimizde miting yapılması halinde tahsis edilecek resmi alanının Keşap Durağı önü olduğunun belirtildiği toplantıda, oy verme günü umumi eğlence yerlerinin kapalı tutulması, YSK kararlarında belirtildiği şekilde hareket edilmesi, seçim takvimine göre yasaklara riayet edilmesi, seçimlerin hür iradeyle yapılışına engel olmayacak şekilde gereksiz müdahalelerden kaçınılarak,  kolluk kuvvetlerince her türlü tedbirlerin alınması hususu karara bağlandı.

 Toplantıda; seçim günü elektrik sıkıntısı yaşanmaması için kritik nokta tespitlerinin yapılarak gerekli önlemlerin alınması, trafoların güvenliğinin sağlanması için ilgili kurumlara gerekli talimatlar verilerek, Sağlık Müdürlüğünce yaşlı ve yatan hastaların evlerinden alınıp oy kullandırılması işlemine yardımcı olunması kararlaştırıldı.

 16 Şubat’ta muhtarlıklarda askıya çıkan seçmen listelerinin, 26 Şubata kadar askıda kalacağı belirtilen toplantıda bu süre içerisinde listede ismi olmayan vatandaşların, elektrik, su, telefon, doğalgaz faturalarından birisi ile beraber Nüfus Müdürlüklerinde adres güncelleme işlemi yapıldıktan sonra, seçim kurullarına müracaat etmeleri gerektiği ifade edildi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir