AktüelGiresun

GİRESUN’DA NELER SERBEST, NELER YASAK?

NORMALLEŞMEDEN 'YÜKSEK RİSK' NEDENİYLE MAHRUM KALDIK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs tedbirlerinde normalleşme adımlarına ilişkin Kabine toplantısı sonrasında açıklama yaptı.
Buna göre, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak dört kategoriye ayrılan illerdeki risk durumuna göre lokantaların açılmasından yüz yüze eğitime, hafta sonu yasaklarından hafta içi kısıtlama saatlerine kadar kademeli normalleşmeye yönelik kararlar alındı.

Yüksek riskli il kategorisinde yer alan illerden Giresun’da, yasaklar ve kısıtlamaların büyük bölümü sürecek. Kafe, restoranlar açılmayacak, sokağa çıkma yasağı pazar günü sürecek. 

Alınan kararlar şöyle:
– Hafta sonu kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.
– Akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sürecek.
– İlkokullardaki 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır.
– Orta ve düşük riskli bölgelerde orta, ilkokul, liselerdeki eğitim başlayacaktır.
– Restoran, lokanta ve kafeterya gibi yerler çok yüksek iller dışında sabah 7 akşam 19 saatleri arasında %50 kapasite ile sürdüreceklerdir.
– Halı saha ve havuz düşük riskli illerde gibi yerler sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyetini sürdüreceklerdir.
– Sokağa çıkma saatleri 65 yaş üstü 21 yaş için orta ve düşükte kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek yerlerde çıkma süreleri arttırılacaktır.
– Sivil toplum kuruluşları, kooparatifler vb kuruluşların genel kurulları düşük, orta, yüksek illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılacaktır.GİRESUN'DA NELER SERBEST, NELER YASAK?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir