Giresun

GİRESUN’DA LİMAN ÇATLAĞI…GÜMRÜK BİNASI VE DEPOLARIN YARATTIĞI KİRLİLİĞE GECİKEN TEPKİLER

LİMAN YATIRIM, İSTİHDAM MI, ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN NEDENİ Mİ?

Giresun Limanında uzun bir süredir yapımı süren depolar faaliyete geçti ve 3-4 aydan bu yana gemilerle gelen bakliyatlar buralarda işlenerek nakliyesi yapılıyor. Bu süreçlerde Giresun’da sessiz kalan basın, STK, kişi ve kuruluşların depoda yapılan işlemlerin çevre kirliliğine neden olduğuna yönelik tepkiler göstermesi, bir tartışma başlamasına neden oldu.
Bazı milletvekillerinin ve kişilerin bazı medya organlarına verdikleri demeçlerle  tartışmalar giderek büyüyor. Nurettin Canikli’ya yakın kişiler bu konuda adeta bir kampanya yürütüyor.

Daha önce depoların boyutlarına karşı çıkan ve inşaatların kısa süre durdurulmasını sağlayarak bunu müjde olarak duyuran Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve aynı görüşteki Milletvekili Kadir Aydın ise, şimdilik sessizliğini koruyor.

GESOB’TA GÖRÜŞ AYRILIĞI

Giresun Esnaf Odaları Birliği (GESOB)’a bağlı Giresun Kahveciler ve Otelciler Odası Başkanı Ercan Ayhan, limandaki depoların çevre kirliliğine neden olduğu ve işletici firmanın istihdam sözünü tutmadığını açıkladı. Ayhan, ilgilileri gerekli işlemi yapmaya çağırdı.

Ancak GESOB Başkanı Ali Kara, Ercan Ayhan gibi düşünmüyor. Kara yaptığı açıklamada, “bugünkü tartışmaya konu olan gündemle ilgili olarak geçmişin faturasını yeni göreve gelen firmaya çıkartmamalıyız. Süreci takip ederek ilimize yararlı hale getirmeliyiz” dedi.

Tepkilerin Giresun’a zarar vereceğini ifade eden Kara, limanda 250 kişinin istihdam edildiğini, kamyonların çalışmaya başladığını, esnafa da olumlu yansımalar olacağını ifade ederek şunları söyledi: “Limanın yıllık 90 bin ton olan yük hareketi sadece son altı ayda 500 bin tona yükselmiş yıl sonunda 1 milyon tonu aşması hedeflenmektedir. İlave yatırımlarla liman tam kapasiteye ulaştığında 4 milyon ton ve üzeri yük hareketi hedeflenmesi planlanmaktadır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir