Giresun

GİRESUN’DA GÖRKEMLİ CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ

Cumhuriyet’in 93. kuruluş yıldönümü nedeniyle  Giresun Belediyesi tarafından düzenlenen “ Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü” yoğun bir katılımla gerçekleşti. dsc_1190

Yeniyol mevki, Orhan Yılmaz Cadeesi, Deppoy,Gazi Caddesi üzerinde gerçekleşen ve Atatürk meydanında sona eren yürüyüşe, ailelerin yanı sıra, aralarında  ADD, AKUT, Baro gibi kuruluşların da bulunduğu STK’lar da katıldı.

Türk Bayrakları ve Atatürk posterleri ve sloganlarla yürüyen Giresunlular belediye bandosunun çaldığı marşlara da eşlik ettiler.

dsc_1211   

          AKSU:CUMHURİYET BU ŞEHİR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ.. 

Belediye Başkanı Kerim Aksu, yürüyüş sonunda halka hitap etti.  Giresun’un Cumhuriyet’in kurulmasında ve korunmasında hep ön saflarda yer aldığını, almaya da devam edeceğini söyleyen Aksu “. Cumhuriyet bu şehir için çok önemlidir. Çünkü Cumhuriyetimiz kurulurken Kurtuluş Savaşında gönüllü iki tane alay vermiş şehrin çocuklarıyız. Şehri dışında tek şehitliği olan il Giresun. Biz ki Cumhuriyet kurulurken atalarımız nasıl şehit olduysa bugün de bu Cumhuriyet’e sahip çıkıyoruz. Nüfusu 500 bin olan şehirlerde bile bu coşku yok. Cumhuriyet demek; kız ve erkek öğrencilerimizin beraber okuması demek, demokrasi demek, insan hakları demek, özgürlük demek. Biz bunlara sahip çıkacağız. Özgürlüğümüzü ve demokrasimizi hiçbir şeye değişmeyeceğiz” dedi.

Müslüman dünyasında tek demokratik ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Başkan Aksu konuşmasına şöyle devam etti:” Her türlü okuma şartları olan, üniversiteleri üst düzeyde olan ülke biziz. Biz İslam dünyasının örneğiyiz ve olmaya devam edeceğiz. Atatürk’ün bize bıraktığı Cumhuriyet’in temel ilkelerine sahip çıktığımız sürece bu ülke asla yıkılmayacaktır. Hep beraber yıkılmasını önleyeceğiz ve ilelebet yaşaması için hep beraber olacağız. Bizi buluşturan şey, hangi siyasi görüş olursa olsun, ne düşünürsek düşünelim Cumhuriyet’in temelleridir. Bizler bir arada olmaya devam edeceğiz. Atatürk’ümüze, Cumhuriyetimize, demokrasimize sahip çıktığı için bu şehri çok seviyoruz.”

AKP'YE TOKİ ELEŞTİRİSİ 

Üniversite öğrencilerini zararlı yapılanmaları eline bırakmama uyarısı yapan Belediye Başkanı Kerim Aksu konuşmasını şu uyarıyla noktaladı:“ Bugün bizim birinci önceliğimiz üniversitede okuyan çocuklarımıza yurt temin etmektir. Devletin görevi TOKİ binaları yapmak değil, öğrencilere yurt yapmaktır. 15 Temmuz’da bir darbe girişimi oldu. Öğrencilerimizi bu zararlı tarikatlardan ve cemaatlerden uzak tutarsak, Cumhuriyet ve bilimin ışığında ilerlersek bizim geçemeyeceğimiz hiçbir ülke yoktur. Gençlerimize, çocuklarımıza, öğrencilerimize sahip çıkmalıyız. Eğer sahip çıkmazsak birileri bizim çocuklarımıza sahip çıkar ve maalesef bu tür darbe girişimleri ülkemizde vuku bulur. Bayrağımıza, Vatanımıza, Cumhuriyetimize ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkacağız. Bizi birleştiren tek nokta budur. Cumhuriyet Bayramımızın 93. Yılı hepimize kutlu olsun. Sağlık, mutluluk, barış ve kardeşlik ile nice bayramlar diliyorum.”dsc_1203Başkanın konuşmasının ardından havai fişek gösterisi yapıldı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir