Giresun

GİRESUN’DA GÖÇ GERÇEĞİ

GİRESUN'DA SON ON YILDA ÖĞRENCİ OLMADIĞI İÇİN 365 OKUL KAPANDI 

Giresun İl Genel Meclisi Milli Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu’nun raporuna göre son 10 yılda 365 tane okul kapatıldı. 

Giresun İl Genel Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Ömer Mustafa Yılmaz’ın meclise sunduğu önerge doğrultusunda yapılan inceleme sonunda nüfusa bağlı göçün beldelerin kapatılmasının yanı sora okulları da vurduğu ortaya çıktı.

İl Genel Meclisi Milli Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu raporuna göre, en fazla Bulanca ve Şebinkarahisar’da en az ise, Güce ve Alucra ilçelerinde okulların kapatıldığı tespit edildi. İlçelere göre kapatılan okullar ise, Merkez’de 53, Bulancak’ta 47, Dereli 42, Yağlıdere’de 38, Keşap’ta 34, Şebinkarahisarda 25, Görele 24, Tirebolu’da 23, Piraziz’de 25, Espiye’de 22, Çamoluk’ta 19, Çanakçı’da 13, Alucra’da 4, Doğankent’te 8 ve Güce’de ise 3 olmak üzere 365 okul kapatıldı.

2013-2014 eğitim-öğretim yılında ise bu 8 kapanan okullara Bulancak’ta 2, Espiye’de 2, Dereli’de 2, Keşap’ta 1 olmak üzere 6 okulun daha ilave olacağı belirtildi.

Komisyon’un raporunu değerlendiren İl Genel Meclis Üyesi CHP Grup Başkan Vekili Ömer Mustafa Yılmaz, son 10 yılda göç eden nüfusun önce belde belediyelerini vurduğunu ardından ise okulları etkilediğini söyledi.

Okulların kapatılmasını köyden kente göçü teşvik olarak değerlendiren Yılmaz, “Okulları kapatmak çözüm değil. Milyonlarca lira harcanarak beldelerde, köylerde yapılan ilköğretim okulları, Yatılı Bölge Okullarının kapatılması milli servete zarardır. Bunun yanında öğrencilerin göç ettiği kentlerde ise yeni okullara ihtiyaç duyuluyor. Son 10 yılda Giresun’un 520 bin olan nüfusu, 420 bine düşmüştür. Bu durum bir tarafta beldelerimizin kapanmasına diğer tarafta ise okullarımızın kapatılmasına neden olmuştur. Oysaki nüfusun bulundukları yerlerde korunması gerekir. Bir diğer okunu ise önce taşımalı sonra 4+4+4 eğitim sistemi de okulların kapatılmasına eğilim meydana getirmiştir" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir