GiresunManşet ÜstüUlusal

GİRESUN’DA EYLEMLER DE HUZURLU

Birleşik Haziran Hareketi çatısı altında sendikalar, sol partiler ve Alevi derneklerinin çağrısıyla ve laik ve bilimsel eğitim talebiyle gerçekleşen 13 Şubat boykotuna, Giresun’da Eğitim-Sen’e bağlı öğretmenler de katıldı.

Giresun'da başka illerdeki gibi biber gazı, kaba kuvvet, şiddet, tutuklama  gibi istenmeyen hiç bir olay olmaması, buradaki demokrasi kültürünü ve Emniyet Müdürü başta olmak üzere polis müdürlerinin duyarlı yaklaşımından kaynaklandı. 

 

 

 

DSC_4260İşyerlerinden ayrılan öğretmenler, daha sonra sendika binası önünde toplanarak pankarlarla slogan atarak Gazi Caddesi üzerinden Atatürk meydanına geldiler.

DSC_4269Burada grup adına Eğitim Sen Giresun Şubesi yürütme kurulu üyesi Bahar Ateş,tarafından basın açıklaması okundu. Ateş açıkalamada, eğitim sistemi ve okulların tamamen siyasi iktidarın denetimine girmesine, egemen ideolojiye teslim edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.
Bahar Ateş, şunları söyledi:“Laik olmayan bir eğitim sisteminin demokratik ve bilimsel olması, demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesine hizmet etmesi, bireylerin inançlarını hiçbir baskı altında kalmadan gerçek anlamda özgürce yaşaması mümkün değildir. Gerçek anlamda eşit, özgür ve laik bir eğitim ancak demokrasinin, eşitliğin, hak ve özgürlükler alanının genişlemesi ve bütün yurttaşların eşit haklar temelinde bir arada yaşaması ile mümkündür. 

Hiçbir toplum birbirinin aynı ve tamamen aynı düşünen, aynı inancı paylaşan, aynı değerleri benimsemiş insanlardan oluşmadığına göre, tüm düşünce, inanç ve değerler karşısında tarafsız olması gereken bir devletin, sadece bir dinin ve mezhebin öğretilerini, sadece belli bir inanç sisteminin kural ve ibadetini okullarda öğretmesi kabul edilemez. Devlet, kişisel bir alan olan inanç alanından elini çekmeli, siyasi iktidar inanç alanını kendi çıkarları için istismar etmekten derhal vazgeçmelidir.  

Eğitim Sen olarak laik, bilimsel, anadilinde eğitim ve demokratik yaşam çağrımız sadece üyelerimize değil, çocukların, öğrencilerin ve ülkenin geleceğinden endişe eden, farklı inançlardan, mezheplerden ve kimliklerden olan tüm Türkiye halklarınadır”. 

DSC_4261

 

Basın açıklamasına CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu ve CHP, İşçi Partisi, Halkeveleri, TGB ve KESK’e bağlı sendikaların temsilcileri de destek verdi.

DSC_4275

Giresun Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler yürüyüş ve basın açıklaması sırasında cadde üzerinde değil de ara sokaklarda güvenlik önlemi almaları dikkat çekti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir