Giresun

GİRESUN’DA DEBBOYUN MASKOTU KARGA BİLO 1 YAŞINDA

Giresunlu Mustafa Aydın, kargaların da sevilmesi gereken canlılar olduğunu herkese gösterdi .Yuvasından düşen yaralı yavru kargayı sahiplenerek tedavi eden, besleyip büyüten Mustafa, onunla dostluk bağı kurdu. Bugün 1 yaşına giren ve esnafların ‘Bilo’ adını koyduğu sevimli karga, güven içinde büyüdüğü çiçekçi dükkanını ve semti terk etmiyor ve herkesin ilgi odağı olmanın keyfini yaşıyor. Bilo’nun en çok sevdiği şey ise parayla oyun oynamak….
BİLO 1. YAŞINI KUTLUYOR
Giresun’un Debboy mevkinde çiçekçilik yapan Mustafa Aydın, 1 yıl önce henüz yeni doğmuş yavru kargayı düştüğü yerde yaralanmış halde bulduklarını söyledi. Aydın, “Yeni doğmuş bir yavruydu, yuvasından çöp kovasının altına düşmüştü. Kanatları kırıktı, ölmek üzereydi. Aldık getirdik burada tedavi ettik. Tam bir yıl oldu. Bugün doğum gününü kutluyoruz” dedi.
Mustafa Aydın, “Beni ailesi gibi görüyor. Sürekli etrafımızda. Karnı acıkınca içeri gelip bağırmaya başlıyor. Dışarı çıkarıp besliyorum. Akşam olunca üşümesin diye dükkanın içine alıyorum. Henüz kısa süreli uçuşlar yapıyor, ama yine buraya dönüyor. Bizi ailesi gibi görüyor, buradan ayrılmıyor. Giresun’un maskotu haline geldi ” ifadesini kullandı.
Bilo’nun ziyaretçileri de eksik olmuyor. Aydın,”Herkes bir şey getiriyor. Puğaça fındık, ceviz. Görmek için babasıyla evden çıkıp gelen çocuklar var. Bir yıldır bakıyoruz, biraz zor oluyor. Çünkü çok yaramaz” diye konuştu.
“DİĞER KARGALAR DIŞLADI, BİZİ AİLESİ BİLİYOR”
Aynı yerde otopark işletmeciliği yapan Şeref Özdemir ise, karganın oyun arkadaşı. Bilo onunla karşılık para atma oyunu oynuyor. Özdemir, O’nu Mustafa kendisinin getirdiğini, adını kendisinin koyduğunu belirterek, şunları söyledi:“Mustafa O’nu baktı, büyüttü. Bilo buranın maskotu oldu. Herkes seviyor. Gelen gidenler, esnaflar yiyecek veriyor. Bütün işyerlerine girip çıkıyor. Aile gibi olduk. O da bizi ailesi gibi görüyor. Diğer kargalarla hiç ilgilenmiyor, onlar da Bilo’yu dışladılar. İnternetten nasıl besleneceğini öğrendik. Kedi mamasını çok seviyor. Vitamin ve diğer ilaçlarını veriyoruz, kanatları gelişsin diye. Bazen uçup gidiyor ama yine buraya gelip bizimle oynuyor. En çok parayla oynamayı seviyor. Elimizden alıp kaçıp saklanıyor” dedi.
Sevimli kargayı ve insanlarla ilişkisini görenler ise hayretlerini gizlemiyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir