GiresunManşet Üstü

GİRESUN’DA ADLİ YIL TÖRENİNDEN MESAJLAR….

Yeni Adli Yıl Giresun Valiliği önünde düzenlenen törenle başladı.  

Törene, Giresun Adliyesi’nde görev yapan hakim, savcı ve avukatlar katıldı.

 

 

 

 

DSC_0503

Atatürk anıtına çelenk sunumu saygı duruşu ve istiklal marşının söylenmesinin ardından konuşan yeni göreve başlayan Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit , önemli mesajlar verdi.

Karaşit,“Hukukun, hukukun üstünlüğünün ve adaletin, demokrasi, huzur, barış, güvenlik ve özgürlükler için ne kadar önemli ve alternatifsiz olduğunu, yanı başımızdaki ülkelerde yaşanan hukuksuzluk, kaos ve zulüm ortamını görünce daha iyi anlıyoruz” dedi.

DSC_0508

Yargının  haksızlığa uğradığını düşünenlerin sığınağı olduğunu söyleyen Karaşit, yargı mensuplarına seslenerek,” Bu sığınağa olan inancın ve güvenin fiilen devam etmesinin sağlanması görevi yargı mensuplarına düşmektedir. Giresun’da çalışan yargı mensupları olarak bizler de, bu kutsal görevin bilinci içerisinde, hak sahibine hakkını geciktirmeden ve en kısa sürede teslim edebilmenin gayreti içerisinde çalışmaktayız” şeklinde konuştu.

BARO BAŞKANINDAN  “HUKUK DEVLETİ” VURGUSU

Giresun Baro Başkanı Gültekin Uzunalioğlu ise, yaptığı konuşmada, kuvvetler ayrılığı ilkesine vurgu yaparak, herkesin buna sahip çıkması gerektiğini belirtti. “Yargı bağımsız, tarafsız ve güçlü olmalıdır. Demokratik hukuk devletinde yargının alanına, yasama ve yürütme müdahale etmemelidir” diyen

Uzunalioğlu, şunları söyledi: “hukuk devletlerinde idarenin ve yürütmenin yasal denetimi yargı tarafından yapılır. Hukuk devleti olmanın ön koşulu, toplumda hukuk bilincinin yerleşmesi ve hukuka saygıdır. Makamı ne olursa olsun hukuk devletinde yaşayan herkes, bu konuda kendini görevli saymalıdır.”DSC_0511

Baro Başkanı Uzunalioğlu, “Dileğimiz her zaman Atatürk ilke ve devrimlerinin aydınlattığı, insan hakları ihlallerinin yaşanmadığı, herkesin kendisini özgürce ifade edebildiği, temel hak ve özgürlüklerinin kişisel ve kurumsal olarak yaşama geçtiği, tüm yurttaşlarımızın hukuk ve güvenliğinden yararlandığı, barış, kardeşlik ve huzurun yaşandığı, korkunun söz konusu olmayacağı güzel Türkiyemizde, hep birlikte sağlık ve mutluluk içinde yaşayabilmektir” diye konuştu.

Mesleki sorunlara da dikakt çeken Uzunalioğlu, avukatların yargının kurucu unsuru olduğunu belirterek, “yargıyı engelleyen, işi karıştıran unsur olarak görülmek istemiyoruz” dedi.

DSC_0513

Tören sonunda yargı mensupları hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir