AktüelGiresun

GİRESUN YEMEKLERİ TANITILDI (Görüntülü Haber)

GİRESUN YEMEKLERİ TANITILDI (Görüntülü Haber)Tüm Türkiye’de olduğu gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde Giresun’da da “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri kapsamında ilin yöresel yemeklerinin basın yoluyla tanıtımı için etkinlik düzenlendi.

HABERİN GÖRÜNTÜ LİNKİ 

Tarihi Zeytinlik semtinde Yeşilgiresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin UGİRESUN YEMEKLERİ TANITILDI (Görüntülü Haber)ygulama Oteli olarak kullandığı tarihi konağının bahçesindeki etkinlikte öğrencilerin hazırladığı; kara lahana çorbası, mısır ekmeği, üzüm pekmezinden yapılan samaksa tatlısı, kiraz tuzlaması, sakarca, diken ucu kavurması, galdirik, bezelye kızartması gibi yöresel yemekler sergilenerek, tarifleri ve yapılış aşamaları anlatıldı.

Giresun Valisi Enver Ünlü, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinlikle kentte yetişen bitkilerden yapılan ve sağlık açısından faydalı olan yöresel yemekleri tüm Türkiye ve dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.Bu yemeklerin genellikle sebze ağırlıklı olduğunu dile getiren Ünlü, bunun yanı sıra tereyağı ile yapılan pide, pekmezden yapılan tatlı gibi birbirinden lezzetli yemeklerin de Giresun mutfağında yer aldığını belirtti.GİRESUN YEMEKLERİ TANITILDI (Görüntülü Haber)

VALİ ÜNLÜ’EN VEGAN, VEJETERYAN VE GURMELERE ÇAĞRI… 

Ünlü, yemeklerin tanıtımını tarihi bir semtte yaptıklarını ifade ederek, “Bu Zeytinlik semti de güzide bir semtimiz, turizme kazandırmak ve ön plana çıkarmak istediğimiz, sadece martı seslerini duyabileceğiniz, başka gürültünün olmadığı, aslında şehrin ortasında, çölde vaha gibi güzel bir semt. Ben bu vesileyle tüm vatandaşlarımızı, turistleri, gurmeleri, yemek seven tüm vatandaşlarımızı Giresun’a davet ediyorum. Yemeklerimizi, denizimizi, yaylalarımızı, tüm güzelliklerimizi onlarla paylaşmaya hazırız. Giresun mutfağında yaklaşık 400’e yakın yemek yer almaktadır. Özellikle vejetaryenler için ve sağlıklı beslenmek isteyenler için Giresun mutfağı biçilmiş kaftan. Bu yemekler arasında veganlara uygun yemekler de var” dedi.

Vali Ünlü, etkinliğin Türk mutfağının ve Giresun mutfağının tanıtılması için bu yıl olduğu gibi gelecek yıllarda da altyapı oluşturmasını temenni ederek, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve emeği geçenlere teşekkür etti.GİRESUN YEMEKLERİ TANITILDI (Görüntülü Haber)Etkinliğe AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirel, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, kurum müdürleri ve turizm işletmelerinin temsilcileri katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir