Giresun

GİRESUN VALİSİ HES İNCELEMESİNDE…

Sayın Valimiz Hasan Karahan, bugün Espiye ve Güce ilçesinde yapımı devam eden KOLİN İnşaat Firması’na ait Hidroelektrik Santrali (HES) ve Barajları gezdi. 

 

Vali Karahan beraberinde Espiye Kaymakamı Osman Bilgin ile birlikte ilk olarak Espiye-Güce sınırları içerisinde yer alan Gökçebel Barajını ve ardından Espiye’nin Karaovacık Deresi üzerinde bulunan Aladereçam Regülatörü ve Santral binasında incelemelerde bulundu.

KOLİN İnşaat firması yetkilileri İdari İşler Şefi Aziz Dağlı ve İşletme Müdürü Ahmet Erbaş, Vali Karahan’a verdikleri bilgide; Firmalarının üstlendiği bu HES projesinde Aladereçam Regülatörü ile Gökçebel ve Yaşmaklı barajlarının yer aldığını, enerji üretiminin Akköy II Hidroelektrik Santrali’nde gerçekleştirileceğini söyledi.

Verilen bilgilere göre; Aladereçem Regülatörü, Karaovacık Deresi üzerinde Bin 640 m kret, Bin 635 m talveg kotunda yer almaktadır. 5 m yüksekliğinde, 16 m genişliğinde Aladereçam Regülatörü’nden su 4 Bin 739 m uzunluğunda, 3,20 m iç çapında bir bağlantı tüneli ile Gökçebel Barajı göl alanına yönlendirilmektedir. Gökçebel Barajı ön yüzü beton kaplamalı 144 m yüksekliğinde kaya dolgu bir barajdır. Gökçebel Baraj Gölü, 94,78 milyon m3 olarak hesaplanmıştır. Bu baraj 6 Bin 650 m uzunluğunda ve 4 m iç çapındaki bir tünel ile Yaşmaklı Barajı göl alanına bağlanmaktadır.

Yapımında sona yaklaşan Aladereçem Regülatörü’nde elektrik üretimine Haziran ayında başlanması planlanmaktadır.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir