Giresun

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ’NDE ‘TAŞERONA MOBBİNGE’ TEPKİ

Belediye İş Sendikası Giresun Şube Başkanı Salih Önal, Giresun Üniversitesi’nde taşeron firma üzerinden işe alınan ancak bugüne kadar büro hizmetlerinde görevlendirilen işçilerin görev yerlerinden alınarak temizlik işi yapmaya zorlandıklarını iddia ederek tepki gösterdi.

Kararı ‘mobing ve işten çıkmaya zorlayarak yerlerine yeni işçiler almanın altyapısını hazırlamak’sözleriyle değerlendiren Sendika Başkanı Önal, Rektör ve ekibini hükümetin taşeron politikasına aykırı davranmakla suçladı.

“REKTÖR COŞKUN GEÇMİŞLE HESAPLAŞMAK İÇİN TAŞERON İŞÇİLERİNİN EKMEĞİYLE OYNUYOR”

Önal “Rektör Cevdet Coşkun, kendi yönetim kadrosunu oluşturmak amacından ve iyi niyetinden sapmakta, geçmiş yönetimin yaptığı bütün uygulamalarla hesaplaşmaya girişmektedir. Taşeron işçilerle uğraşmaya, onları ekmeğinden etmeye yönelik bu uygulama da bu anlayışın ürünüdür” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Önal, üniversite yönetiminin hükümetin ‘taşerona kadro’ çalışması yaptığı ve yasa tasarısının TBMM’ye getirileceği sırada böyle bir karar almasını  “yoksa amaç mobbing benzeri uygulamalarla bu arkadaşlarımızı istifaya zorlayarak yerlerine aldıkları taşeron işçilere büro hizmetleri yaptırmak mıdır, böylece onların yasadan yararlanmalarının alt yapısı oluşturulmaya mı çalışılmaktadır?”sözleriyle değerlendirdi.     

Şube Başkanı Önal, Giresun Üniversitesi’ne taşeron kadrosundan temizlik işçisi olarak alınan, ancak uzun yıllardır idari bölümlerde sadece büro hizmetlerini yürüten sendika üyesi 30 taşeron işçinin görev yerlerinin değiştirilerek bu işçilere “siz taşeron işçisiniz” deyip temizlik yapmaya zorlandıklarını iddia etti.

YASA ÇIKTIĞINDA KADRO HAKKI OLAN ARKADAŞLARIMIZI  İŞTEN ÇIKARMAYA ZORLUYORLAR. KENDİ YAKINLARINA DOKUNMUYORLAR”

Giresun Üniversitesi’ne, Rektör Prof.Dr. Cevdet Coşkun’un atanması sonrasında gerçekleştirilen atama ve görevden alma, yer değiştirme, soruşturma, açığa alma gibi uygulamaların, Giresun’daki diğer sivil toplum kuruluşları gibi sendikaları tarafından yakından takip edildiğini söyleyen  Salih Önal, Rektör Coşkun ve yönetiminin son uygulamalarından birisinin de taşeron işçilere yönelik olduğunu belirtti.

Açıklamasında, “Bu işçilerin hükümet tarafından hazırlanan ve TBMM’ye getirilmesi beklenen taşeron işçilere kadro getirecek olan tasarıda ‘asıl işi yapan’ taşeron işçiler tanımına uyduğu ve tasarının yasallaşması ve diğer koşullarının da uyması halinde de kadroya geçeceği muhakkaktır” diyen Önal, şunları söyledi:  “Yönetim de bunu bildiği halde arkadaşlarımızın bu haklarını neden gasp etmektedir? Üniversitemizin büro hizmetleri sadece memur veya benzer kadrolardaki çalışanlarla yürütülemeyeceğine ve eşdeğerde, taşeron dışında kadro ihtisasının şu anda mümkün olamayacağına ve mutlaka yardımcı personele ihtiyaç duyulacağına ve de bu ihtiyacın taşeronlarla giderileceğine göre; üniversite yönetiminin bu uygulamasının kabul edilebilir tarafı yoktur.

Üstelik yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde üniversitenin iş ve işlemlerinin yürütülmesinde deneyim, görgü ve bilgi sahibi olan bu donanımlı arkadaşlarımızı ‘nasıl olsa bir hakları, kendilerini savunacak hukukları yok, kaderleri dudaklarımızın ucunda’ diye hak etmedikleri şekilde adeta cezalandırarak mağdur etmenin mantığı nedir?

Yoksa amaç mobbing benzeri uygulamalarla bu arkadaşlarımızı istifaya zorlayarak yerlerine aldıkları taşeron işçilere büro hizmetleri yaptırmak mıdır, böylece onların yasadan yararlanmalarının alt yapısı oluşturulmaya mı çalışılmaktadır?   

Daha şimdiden araştırmalarımıza ve aldığımız bilgilere göre taşeron işçiler içinden üniversite yöneticilerinin yakınlarından veya güya ‘hatırlı’ kabul edilenlerin görevlerine devamları veya temizlik yapmayacakları yerlere vererek korundukları iddiaları da mevcuttur. Kanaatimizce bu uygulamalar giderek Sayın Coşkun’un kendi yönetim kadrosunu oluşturmak amacından ve iyi niyetinden sapmakta, geçmiş yönetimle, yeni yönetimin yaptığı bütün uygulamalarla hesaplaşmaya dönüşmektedir. Taşeron işçilerle uğraşmaya, onları ekmeğinden etmeye yönelik bu uygulama da bu anlayışın ürünüdür”.

“CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKAN, BAKANLARA İLGİLİ KİŞİLERE KONUYU AKTARACAĞIZ. REKTÖR VE EKİBİ ÇALIŞMA BARIŞINI BOZDU”

Salih Önal, üniversiteye bu uygulamadan vaz geçilmesi çağrısı yaparak , “Türkiye’de örneği olmayan hükümetimizin ‘taşerona kadro’ vaadini gerçekleştirme sürecinde yapılan bu uygulamayı Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve ilgili bütün kişi ve kuruluşlara ulaştıracağız. Sayın Rektör ve ekibini bu yönetim anlayışından vazgeçmeye, taşeron arkadaşlarımızı eski görev yerlerine döndürerek üniversitedeki çalışma barışını sağlamaya davet ediyoruz. Yoksa bu huzursuzluk giderek artacak, dolayısıyla Giresun’a zarar verecek boyutlara ulaşacaktır” dedi.

 

Bir yorum

  1. AYGÜN ATTAR’ı ağızlarına dolayanlar nasıl bir yönetici olduğuna dikkat etsin!!! Aygün hoca bizlere birkere bile böyle bir uygulama yapmadı. Farklı görüşte olmasına rağmen YILMAZ CANIN yeğenlerine ne zaman böyle bir mobing yapmış?

    Yılmaz canın akrabaları bile aygün attarın adil yönetimini dile getirmektedir. Ama cevdet coşkun bir türlü danışmanı nazım elmasa söz geçiremiyor anlaşılan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir