Giresun

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ KİM OLUYOR?

YÖK genel kurulunun, Giresun Üniversitesi Rektörlük seçimlerinde oluşan listeye son şeklini vermek üzere yarın toplanması bekleniyor.

Giresun Üniversitesi’nde akademisyenlerin katılımıyla yapılan Rektörlük seçiminde, 260 oy alarak ezici bir çoğunlukla birinci sıraya gelen YÖK’teki mülakattan da birinci çıkan Prof.Dr.Aygün Attar’ın,Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulacak listeye de birinci sıradan girmesi beklenirken, ikinci sıraya kimin geleceği hala netlik kazanmadı. Listenin Aygün Attar,Cevdet Coşkun, Ömer Üçler şeklinde gönderilerek tercihin Erdoğan'a bıraklılması muhtemel gibi görünüyor.

Öte yandan üniversitedeki seçimde ikinci çıkan Cevdet Coşkun’un YÖK’teki mülakatta sorulara net cevaplar veremediği, nasıl bir üniversite hedeflediğine ilişkin öngörüleri anlatmadak zorlandığı  belirtilirken, akademik geçmişinde MHP'ye yakın durması ve  ‘Fetulahçı’ iddiaları,  Zaman Gazetesi üzerinden Giresun Üniversitesi'ne yönelik kampanyalara destek vermesi,Yılmaz Can'ın Rektör Yardımcılığı dönemindeki soruşturma konuları istihbari bilgiler arasında yer aldı. Bu durum da liste krizine yol açtı. Coşkun'un listeye bile giremeyeceği konuşuluyor. Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığına sunulacak listede bir düzenleme yapılamadığı, bu nedenle de listenin 31 Martta yapılacak olan toplantıda yeniden değerlendirileceği belirtildi.

Listenin  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD dönüşü sonrasında onaylanması ve atamanın muhtemelen Cuma günü yapılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir