Giresun

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ İÇİN YARIŞ BAŞLADI

YÖK önceki gün Giresun Üniversitesi için Rektör ilanı yayımladı ve böylece adaylar için takvim başladı. Ama şu ana kadar Rektör adaylığını açıklayan yok. YÖK 21 Haziran’a kadar yapılan başvuruları rapor haline getirecek ve bilgi notuyla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunacak. Asil Rektör de o zaman atanacak. 

Bu süreçte gözler önceki dönem Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’a çevrildi. Halen Ankara’da bulunan Attar’ın da Rektörlüğü döneminde, seçimlerde ve sonrasında kendisine yapılan haksızlıklara ve kumpaslara karşı sessiz kalmamak adına adaylık için başvuruda bulunabileceği konuşuluyor.

YILMAZ CAN’IN ATANMASIYLA CUMHURBAŞKANININ KARARI MI ETKİLENMEK İSTENDİ?

Attar’ın yanı sıra ayrıca; Mustafa Türkmen, Kürşat Yapar, Nazım Elmas, Selçuk Duman, Canan Çelik gibi isimlerin de adaylıklarının gündemde olduğu ifade ediliyor. Halen vekil olarak görevi yürüten Yılmaz Can’la birlikte GRÜ veya diğer üniversitelerden çok sayıda kişinin YÖK, AKP, MHP üzerinden kulis faaliyetlerine başladıkları görülüyor. Bazı isimler ise “madem Yılmaz Can vekil olarak getirildi, O’na asil muamelesi yapılıyor, o zaman başvuruya gerek yok. Cumhurbaşkanın kararını etkilemek için bu atama yapıldı. Nurettin Canikli arkadaşını vekil olarak atattırdı, adeta Cumhurbaşkanıyla restleşiyor, onun için kulis yapacaktır” görüşü taşıyor.
Öte yandan akademisyenler dururken daha önce yapılan seçimlerde 1 oy alan ve başarısız bir vekillik dönemi geçirdiği halde 9 yıl sonra bir başka üniversitedeki Yılmaz Can’ın yeniden Rektör vekili olarak görevlendirilmesi, üniversitede rahatsızlık yarattı. Can’ın İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli’ye yakınlığı, birlikte politika yapmaları, şehirdeki bazı ticari kesimlerle ilişkileri gibi nedenlerle tercih edilmesi de AKP’de tepkilere neden oldu. Bu durum Giresun Milletvekillerini de ikiye böldü. Milletvekillerinin ve il ilçe teşkilatlarının da atamadan rahatsız olduğu dile getiriliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir