GiresunKültür - Sanat

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETMENLERİ UNUTMADI

Giresun Üniversitesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle kutlama gecesi düzenledi. Geceye, İl Emniyet Müdürü Hikmet Bulak, İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, Giresun'da görev yapan emekli eğitimcilerin bir bölümünün yanı sıra; kültür-sanat kurumlarının temsilcileri ile üniversitenin akademik ve idari personeli ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan GRÜ Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar,üniversiteyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yaptığı sunumu tekrarladı ve "elleri öpülesi öğretmenlerimize de bir yılda Giresun Üniversitesi olarak neler yaptığımızın hesabını vermek istiyorum " dedi.

a3983c21cd

Aygün Attar, konuşmasında “İlk öğretmenimiz anamız ile birlikte bu mesleğe kendisini adamış olan, öğretmenlik mesleğini bir hayat tarzı olarak benimsemiş meslektaşlarımızı saygıyla selamlayarak, hayatta olanlara sağlıklı ve uzun ömürler diliyor, şehit olanları şükranla anarak ve aramızdan ayrılanlara rahmet dileyerek hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Söz konusu öğretmenlerimiz olunca ben hep heyecanlanıyorum. Ben bugün burada meslekte ömrünün önemli bir kısmını geçirmiş 60 yaş üstü öğretmenlerimizin olmasını istedim. Eksik olmasınlar koşarak geldiler". ifadelerini kullandı.e9a4b30678

ATTAR: 1 YIL İÇİNDE BU KADAR FAZLA GELİŞEN BAŞKA ÜNİVERSİTE YOK

Rektör Attar, göreve geldiği 28 Mart 2012 tarihinden bu yana  göreve popülist olmayan ve bölgenin ihtiyaçlarına cevap verecek bir yaklaşımla hareket ettilrtini belirterek, şunları söyledi:"1 yıl içinde 6 fakülte ve 1 yüksekokulumuzu kurarak hayata geçirdik. Bir yılda bu kadar gelişen başka bir üniversite yok. Ve üniversitemizi Sosyal bilimler alanında geliştirecek ve bölgede söz sahibi yapacak bir üniversite  haline getirmenin gayretiyle yolumuza devam ettik. Yine üniversitemizi ülkemizin ve YÖK’ün uluslararasılaşma politikasında en başarılı üniversiteler arasına soktuk. Bugün üniversitemizde 40 dan fazla ülkeden 400 ün üzerinde uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Uluslararası işbirliği anlaşmaları ve uluslararası öğrenci değişim programlarıyla bu konuda söz sahibi olduk. Tıp Fakültemizi, Giresun’un en büyük hayali olan beyaz önlüklü öğrencilerini Giresun’da eğitime başlattık. Tıp Fakültesi hastanemizde kısa sürede önemli mesafeler aldık. Ayda ortalama 4 bin Giresunluya sağlık hizmeti veriyoruz ve bölgede ilk kez yapılan bir çok ameliyatla hizmetlerimizi geliştiriyoruz".

Rektör Prof. Dr. Aygün Attar, üniversitenin gerçekleştirdiği sosyal etkinliklerle ilgili olarak da bilgiler vererek "Bir bilim ve irfan yuvası olan üniversite olarak yaptığımız çalışmalarla, özellikle kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığı öne çıkararak kadın sorunları ve kadına şiddeti işledik. Karadeniz Bölgesi Stratejik Araştırma Merkezi ile Karadeniz ülkelerinin katıldığı yine uluslararası bir çalıştayı 5 yıldır gerçekleştiren tek üniversiteyiz. Birçok uluslararası üniversiteler birliğinin üyesi olarak ve aldığımız ödüllerle Giresun’un ve üniversitemizin adını dünyada duyuran bir üniversite olduk"diye konuştu…

Rektör Attar, konuşmasını "Bizi biz yapan bizi bu yerlere getiren tüm öğretmenlerimizin önünde saygıyla baş eğiyor, Türkiye Cumhuriyetinin aydınlık yüzü, geleceği olan Giresun Üniversitesi olarak tekrar sevgiyle selamlıyorum” sözleriyle tamamladı.

cdef6b2e4f

Yapılan konuşmaların ardından emekli öğretmenlerden Müesser Karaibrahim'e çiçek sunumu gerçekleştirildi.

Gece, GRÜ Devlet Konservatuvarı yöneticisi akademisyenleri ile öğrencilerinin hazırladığı konser ve dans gösterileriyle sona erdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir