EğitimGiresun

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ İİBF’NİN DÜZENLEDİĞİ HOCALI SEMPOZYUMU BAŞLADI

Giresun Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen “III. Uluslararası Hocalı Soykırımı ve Türk Dünyası Sempozyumu”, soykırımın yıldönümünde, Güre Yerleşkesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleştirildi.Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan milli marşlarının çalınmasıyla başlayan ve şehitler için Kur’an-ı Kerim tilaveti okunmasıyla devam eden programın başlangıcında, Sivas Cumhuriyet Üniversitesinden Prof. Dr. Lale Hüseynova Hasanova’nın sunduğu keman dinletisi, salondan büyük beğeni topladı.GİRESUN ÜNİVERSİTESİ İİBF'NİN DÜZENLEDİĞİ HOCALI SEMPOZYUMU BAŞLADI

Sempozyum yöneticisi İİBF Dekanı Prof. Dr. Betül Karagöz Yerdelen, açılış konuşmasında, katılımcılara teşekkür etti ve dünyanın her yerinde Hocalı konusuna duyarlı büyük bir kitlenin oluşmaya başladığını ve bunun memnuniyet verici olduğunu söyledi.

“Türk Dünyası sadece dile ve soya bağlı bir dünya değil, muazzam küresel bir güçtür” diyen Yerdelen, bu bilincin güçlendirilmesiyle Türk Dünyasının daha da güçleneceğini söyledi. Hocalı’nın acıyla buluşanları ifade ettiğini, tüm dünyanın gözleri önündeki bu vahşeti görmek istememesine rağmen yaptıkları çalışmalarla bu soykırımı ısrarla dünyanın gözleri önüne sermek istediklerini söyleyen Prof. Dr. Betül Karagöz Yerdelen; “Artık acıyla buluşmanın zamanı geldi. Çünkü; güçlüyüz. Acıyla buluşmak her bakımdan güçlü olmayı gerektirir. Kendi acımızla, bölgemizin acısıyla buluşmak bize çok daha parlak bir geleceğin ipuçlarını verecektir. Hocalı bir simge. Bir uçtan bir uca acı yumağı. Biz bu acıları tek tek analiz edebilmeli, bunlarla buluşabilmeli ve bunlardan yola çıkarak muazzam, küresel bir güç oluşturabilmeliyiz ki bize bu acılar bir daha işlemesin” dedi.

Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun ise konuşmasında Hocalı’yı “Bu katliam, Türk Milleti’nin mensubuyum diyenlere karşı yapılmıştır. Aradan geçen 27 yıl içerisinde dünyanın bu olay karşısında sessiz kalmaya devam etmesi de üzerinde durulması gereken vahim bir gerçektir. Ne yazık ki Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler tarafgir ve tutucu bir tutum sergileyerek Hocalı Soykırımına sessiz kalırken, Türk Milleti’ni Ermeniler’e soykırım yapmakla suçlamaktadır” sözleriyle değerlendirdi.

Giresun Milletvekili Cemal Öztürk de Azerbaycan halkının 20. Yüzyılın en acı olaylarından birini yaşadığını belirterek, yakın zamanda yaptığı Azerbaycan ziyaretiyle bu acıya yakından tanıklık ettiğini söyledi.

Protokol konuşmalarının ardından alanlarında uzman akademisyenlerin, Hocalı Soykırımı ve Türk Dünyası ana başlığı altında hazırladıkları araştırmalar ve Hocalı Soykırımını anlatan belgesel film gösterimi gerçekleştirildi.GİRESUN ÜNİVERSİTESİ İİBF'NİN DÜZENLEDİĞİ HOCALI SEMPOZYUMU BAŞLADI

Sempozyuma, Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kâmil Aydın, Ordu Milletvekili Ergun Taşçı, Azerbaycan Milletvekili Prof. Dr. Yakub Mahmudov, J. Bölge Komutan Vekili Alb. Sedat Sarıkaya, Vali Yardımcısı Kürşat Güleryüz, Eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Abdulhalûk Mehmet Çay, DOKAP Başkanı Yusuf Mengi ile kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir