GiresunUlusal

GİRESUN TİCARET BORSASI BAŞKANI HAMZA BÖLÜK’TEN AÇIKLAMA

“OLUŞAN FİYATI AÇIKLAYACAĞIZ”

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük, piyasada oluşacak fiyatların borsanın tabelasından ilan edileceğini açıkladı.
Borsanın sitesindeki tabelanın güncellenmediği, ilan edilen fiyatın yer almadığı yönündeki haberimiz üzerine yazılı bir açıklama yaparak bilgi veren Bölük, “oluşmayan ve piyasanın yeni yeni oluşmaya başladığı bugünlerde herhangi bir ispatlayıcı evraka dayanmayan bir fiyatın açıklaması söz konusu değildir” dedi

“Fiyatların bir an önce herkesin gözünü diktiği Giresun Ticaret Borsası’ndan öğrenmesini önemsiyoruz” diyen Başkan Bölük açıklamasında, “ piyasada müstahsil makbuzu düzenine göre oluşacak fiyatlar, Giresun Ticaret Borsası tarafından tespit, tescil ve ilan olunacaktır. Açıklanacak fiyatlar, 50 randıman esasına göre açıklanacak, randıman farkı eklendiğinde serbest piyasadaki fiyatların ne olacağı herkes tarafından şeffaf bir şekilde görülecektir. Bundan hiç bir kimsenin şüphesi olmamalıdır” ifadesini kullandı.

TMO yetkililerinin alım sürecinde Borsaya makbuzları tescil ettirdiklerini hatırlatan Başkan Bölük, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: ”Dolayısıyla günlük fiyatlar zaten TMO’nun fiyatlarından oluşmamakta, piyasada müstahsilin tacire yaptığı satışlardan oluşarak ilan edilmektedir. Bu fiyatlann ne olduğunu ancak resmi evrak üzerinde görebileceğiz, Ya TMO fiyatından yüksek olacaktır, ya da TMO fiyatının altında bir piyasa şekillenecektir, Bu her zaman bu şekilde olmuştur. Piyasanın fiyatının TMO fiyatından yüksek veya düşük olması, her zaman beklenilebilecek de bir şeydir. Bunun ne şekilde olacağını piyasanın TMO fiyatını şekillendirmek için borsada açıklanan fiyatların bunu güdümlediği anlamı çıkarılmamalıdır. Sonuçta piyasa fiyatı bir şekilde alıcı ve satıcının razı olduğu fiyatlardır. Yani piyasanın illaki TMO’nun aldığı fiyattan fındık alım satımı yapacağını dikte etmek serbest piyasa ekonomisinin zıttı bir ekonomi modelidir.

Giresun Ticaret Borsası, üyelerinden gelen müsbit evraka bağlı olarak piyasa fiyatını tespit edip ilan etmektedir”.

“SEANSLARDA AÇIK ARTIRMAYLA ÜRETİCİNİN FINDIĞI ALINACAK”

Giresun Ticaret Borsası’nın Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa projesiyle, Giresun kalite fındığın daha yüksek fiyatlarla piyasalarda alıcı bulması için çalışmalarını yürüttüğünü söyleyen ve diğer projeleri anlatan TBB Başkanı Hamza Bölük, üreticinin fındığını günde iki seansla açık artırma yöntemiyle satın alacaklarını açıkladı. “Müstahsiller buraya gelip en yüksek fiyattan fındıklarını kalitesine göre satabilirler” diyen Bölük “burada oluşan fiyatlarda anında tüm piyasalara şeffaf bir şekilde sunulacak. Hangi kalite ve randıman ile fındıkların fiyatların oluşacağı herkes tarafından görülecek ve piyasadaki fiyatların nasıl oluştuğu herkese gösterilmiş olacak. Bunun için üreticilerimiz başta olmak üzere tüm kesimlerden destek bekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir