GiresunUlusal

GİRESUN ŞEHİTLİĞİNDE SAYGI NÖBETİ…

Giresunlular, Kurtuluş Savaşında şehit düşen ve Afyon İscehisar ilçesi Doğanlar köyünde metfun bulunan Giresunlu şehitlerini 30 Ağustos Cumartesi gününden başlayarak kapsamlı bir etkinlikle anacak.

Milli mücadele yıllarında Giresun'dan katılan 42. ve 47. Gönüllü Alaylarından Topal Osman emrindeki 47.Alay Afyon Dedesivri tepesinde verilen 14 şehit, Afyon'un İscehisar ilçesindeki Giresun şehitliğinde her yıl, başta Giresun ve İstanbul olmak üzere Türkiye'nin her yerinden gelen ziyaretçiler tarafından anılmaktadır.

IMG-20140813-WA0012

 

Organizasyonun özellikle İstanbul ayağında önemli yer tutan GiresunFederasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre anma etkinliklerine, kapsamını genişletilerek daha anlamlı bir boyut kazandırmak amacıyla çeşitli girişimlerde bulunuldu. Bu kapsamda, Giresun ve Afyon valileriyle görüşen ve Afyona giderek Afyon Vali yardımcısı Akgün Corav'la çeşitli inceleme ve keşiflerde bulunan Federasyon Başkanı Hasan Turan,"Sayın valilerimizden aldığımız olumlu yanıtlar bizi memnun etmiştir, kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.

Açıklamasında, Afyon Giresunlular Şehitliği ziyaret programının 30 Ağustos Cumartesi günü saat 17.00'de resmi törenle başlayacağını söyleyen Turan, bu organizasyonun bir tek kuruma ait olmadığını, bütün Giresunlulara ait olduğunu ve her bir Giresunlunun Afyon ziyaretine katılmasını arzu ettiğini dile getirdi. Federasyon Başkanı Turan, Giresunderneklerine seslenerek, Afyon Şehitliği ziyaretine sahip çıkılmasını beklediğini ifade etti.

Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan "Ceddimizin kahramanlıkları gelecek kuşaklara eksiksiz, doğru ve anlaşılır biçimde aktarılamıyorsa bu bizim vebalimizdir. Burada yapılan törenleri bir merasim ritüeli boyutundan daha çok, ruhlarımızın donatıldığı, çocuklarımızın şahit olacağı bir şehitlik ruhunun yaşatıldığı mekanlara cevirmek, minik bir Çanakkale olarak düzenlemek ve organizasyonu da bu kapsamda ele almak istiyoruz. Her yıl, 29 Ağustos'a bağlı kalmadan hafta sonuna denk getirip – bu sene 30 Ağustos'a geliyor- cumartesi gelip akşam kamp çadırları kurarak ve hazırlayacağımız programlarla şehitlerimizi daha canlı, vatan ve mukaddesat için gözünü kırpmadan can vermenin ruhunu herkesin duyumsayacağı biçimde anmamız mümkün olacaktır. Hafta sonunda yapılması katılımı da arttıracaktır. Gençlerimize şehitlerimizin giydiği abazıpkaları giydirerek nöbetler tutturup, kuracağımız sahnede gece boyunca şehitlikle ilgili programlar düzenleyerek ve meşaleli yürüyüş yaparak bir nebze de olsa zamanın ruhunu gençlerimize doğru ve kapsamlı biçimde aktarmış oluruz" dedi.

Tarih şuurunun gelecek nesillere iyi anlatılması gerektiğini de söyleyen Turan, "Tarih şuuru deyince; geçmişin aslında geçmemiş olduğunun farkına varmak, başka bir ifade ile geçmişin halde de var olduğunu bilmek demek olduğunu gençlerimize anlatabilmeli, onlara, tarihi sırtımızda ağır bir yük olarak taşımak değil, hedefe ulaşmada itici bir güç olduğunu hissettirmeliyiz" diye konuştu.

Çanakkale'ye binlerce kilometre yol katederek günler öncesinden gelip anma programları düzenleyen Anzakları hatırlatan Turan, "Bizler de hiç değilse bir akşam kalıp şehitlerimizin aziz ruhlarına Kuran tilaveti ve mevlit okutarak şehitliğin ruhuna uygun hareket etmiş olup, şehitlerimize layık bir nesil örneği vermiş oluruz. Bu sene ünlü isimlerin de katılımıyla bu programın ilkini gerçekleştireceğiz inşallah. Unutmamalıyız ki geçmişini anlamayan onu bir daha yaşamak zorundadır. Gençlerimiz ceddinin kahramanlıklarını ansiklopedi sayfalarından değil; bizzat görerek, dokunarak, duyarak, hissederek kısaca tüm benliği ile yaşayarak öğrenecektir" ifadelerine yer verdi.

Turan, "Federasyon olarak biz bu sorumluluğu almaya hazırız. Hemşehrilerimizin görüş ve önerilerine, etkinliği zenginleştirecek fikirlerine de açığız. İstanbul'daki Federasyon binasında bugün saat 20.00'de yapacağımız programla ilgili toplantıya bu konuda kendini sorumlu hisseden herkes davetlimizdir" de

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir