Giresun

GİRESUN PANDEMİ KURULU DEĞERLENDİRME YAPTI

Giresun İl Pandemi Kurulu, Giresun Valisi Enver Ünlü başkanlığında 15.kez toplanarak, Covid–19 Pandemisi ile mücadele kapsamında kısmi ve tam kapanma döneminde görülen vaka sayısı, hastane, poliklinik, servis ve yoğun bakım doluluk oranı ve denetim konularını görüştü.
Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, hastanelerde halen yatan hasta sayısı ve hayatını kaybedenlerle ilgili bilgi verilmedi.  GİRESUN PANDEMİ KURULU DEĞERLENDİRME YAPTI
Vali Enver Ünlü, yaptığı konuşmada Giresunlulara çağrı yaparak, Ramazan Bayramı münasebetiyle ev ziyaretlerinin ertelenmesini istedi. Vali, bayram sonrasında kısıtlamasız günlere hep birlikte ulaşmak için de mezarlık ziyaretlerinin yetkililerin belirlediği usul ve esaslar çerçevesinde gerçekleştirilmesinin önemini vurguladı.
FİLYASYON ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA 86 BİN 889 KİŞİ İZLENDİ
Toplantıda, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Covid-19 pandemisi ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında kurul üyelerine bilgi sunuldu.
Buna göre, Giresun’da temaslıları taramak ve filyasyon yapmak üzere 69‘u doktorlu olmak üzere toplam 210 ekip görev yapıyor. Bugüne kadar; temaslı, il dışı, yurtdışı, taburcu, olası vaka, pozitif vaka kapsamında 86 Bin 889 kişi filyasyon ekipleri ve aile hekimleri tarafından müdahale edildi. 58 Bin 795 kişiden evinde numune alındı. Şu an evde Bin 617 vaka aktif olarak takip ediliyor.
Bu zamana kadar izolasyonu ihlal eden 45’i vaka 129’u temaslı olmak üzere 174 kişi yurda alınırken, sığınma talebi olan 155 kişi de izolasyon sürecini geçirmek üzere yurda kabul edildi. ihlaller nedeniyle bugüne kadar toplam 548 Bin 100 TL idari para cezası uygulandı.
Verilen bilgide, Giresun’da toplam yatak sayısının %42,4’ü, toplam pandemi yatak sayısının %43,2’si, toplam yoğun bakım yatak sayısının % 59,4’ü, toplam pandemi yoğun bakım yatak sayısının %52,8’i, toplam ventilatör sayısının % 36,1’i ve toplam pandemi ventilatör sayısının % 26’sı dolu durumda olduğu ifade edildi.
GİRESUN’DA HEDEF NÜFUSUN %72,7’Sİ AŞILANDI
Sağlık Müdürlüğü yürütülen aşı çalışmaları hakkında da bilgi kurula bilgi verdi. Buna göre, “Giresun’a gelen aşı miktarı 222 Bin 574 doz olup stoklarda 15 Bin 230 doz aşı bulunuyor. Bu zamana kadar 1.doz ve 2.doz toplam uygulanan aşı sayısı 207 Bin 344. Hedef nüfus sayısı 171.699 kişi. En az 1 doz aşılanan hedef nüfus oranı %72,7 olup ikinci doz aşısı tamamlanan kişi oranı ise % 54,7”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir