Giresun

GİRESUN-ORDU DEMİRYOLU İSTİYOR

Uzun zamandır yatırım programına alınması için mücadele verilen Karadeniz’i batıdan doğuya demir ağlarla örecek demiryolu için Giresun-Ordu birlikte mücadele ediyor. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ve Ordu Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileri Ordu’da birlikte yaptıkları toplantının ardından Samsun-Sarp demiryolu yatırımı konusunda ortak basın açıklaması yaptı.

 “2023 programına alınmalı”

Ordu TSO Başkanı Adil Levent Karlıbel ve Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu imzalı bildiride, Samsun’dan Sarp’a kadar düşünülen demiryolu projesinin 2023 yılı içinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yatırım programına mutlak alınmasına vurgu yapılarak, şöyle denildi: “Bölgemizin Orta Asya ve Orta Doğu’ya olan mesafesi ticari açıdan avantaj teşkil etmektedir. Son dönemde İran ile kurulan ticari diyaloglar bölgemiz adına avantajdır. Yıllık 500 milyar doları aşan ticari potansiyeli ile İran ve Orta Asya pazarı, ülkemiz ve bölgemizin ekonomik olarak kalkınması için stratejik öneme sahiptir. Fakat bölgemizde karayolu dışında yeterli bir ulaşım ağı olmayışı İran ve Orta Asya potansiyelinden hedeflenen oranda faydalanamayışımıza neden olmaktadır. Limanlarımız ile bağlantılı bir demiryolu ağının faaliyete geçmesi hem bölgenin ihtiyaçlarına cevap verecek ve bu vesileyle gerek yöre ekonomisine gerekse ülke ekonomisine fayda sunacaktır.

Bugün Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yerel ticari potansiyelinin düşük parametrelerdeki görüntüsüne de olumlu katkı sunacak olan demiryolu projesi modern İpekyolu güzergahının da önemli bir geçişini sağlayacaktır. Samsun’dan başlamak kaydıyla Batum’a kadar sürecek Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerini kapsayan demiryolu projesinin 2023 yılı yatırım programında mutlak yer almasını arzulamakta ve ülke menfaatleri açısından ise zaruri görmekteyiz”           

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir