Giresun

GİRESUN OKULLARINI GÖÇ KAPATIYOR…

Geçen yıl Giresun’da 6’sı YİBO olmak üzere toplam 37 okul daha kapandı.  Bunun nedeni göç…

Göçün engellenmesi için yapılacak çalışmaları görüşmek üzere İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı düzenleyen Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, iç göçün önlenmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi

Şahin yaptığı konuşmada, şunları söyledi:  “Bu okullarımız iç göç nedeniyle kapanmıştır. İşsizliğin önüne geçebilmek amacıyla yoğun bir çaba içerisindeyiz.  İlimize yatırım yapmaları için yatırımcı arayışlarımız devam ediyor. 2. OSB’nin tamamlanmasıyla birlikte yaklaşık 4 bin kişiye iş istihdamı sağlanacaktır. Yine Espiye’de 4-5 bin kişinin istihdam edilebileceği tekstile dayalı Özel OSB kurulması için ön çalışmalarımız devam edecektir. Üniversitemizin büyümesi ve havalimanının önümüzdeki yıl hizmete girmesiyle ilimizdeki göçü durduracağı gibi artmasını da sağlayacaktır.”

Çalışmalar hakkında bilgi veren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü yetkilileri 2013 yılının ilk 6 aylık dönemi içinde 138 kurs düzenlendiğini ve bu kurslara toplam 711 kişinin katıldığını belirttiler. İŞKUR yetkilileri  ilk 6 ayda 331 kamu ve 1427’si özel sektör olmak üzere toplam 1758 kişinin işe yerleştirildiğini ve ayrıca 31 özürlü ile 3 hükümlünün de iş başı yaptıklarını açıkladılar.

Toplantıya Orta Öğretim Genel Müdürü Ercan Türk de katıldı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir