Giresun

Giresun Liman işletmecisini ‘hüllesi’ Sayıştay raporunda

Şirket gelir payını taşeron şirketlere aktardı, devleti 20 milyon 745 bin lira zarara uğrattı. TDİ’yi alacağının tahsili için tahkim tahkim davası açtı

Sayıştay’ın Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nde (TDİ) yaptığı tespite göre; Giresun, Rize ve Hopa limanlarını işleten şirketler, gelir payını ödememek için kurduğu taşeron şirketler üzerinden TDİ’yi 90 milyon 383 bin lira zarara uğrattı.

Rapora göre Giresun Limanı’nından zarar 1 milyon 107 bin dolar (20 milyon 745 bin TL). Sayıştay dava konusu olan paraların faiziyle birlikte geri alınmasını isterken TDİ tarafından bu limanların yönetimlerine atanan isimlerin ise görevini yapmadığına işaret edildi.  

Raporda, Giresunport Liman İşletmeciliği AŞ tarafından işletilen ve yönetiminde TDİ’yi temsilen Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda Genel Müdür Yardımcısı Vekili olarak görev yapan Ali Mercan Aydın’ın bulunduğu Giresun Limanı ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

“2019 yılında liman hizmetlerini yürüten söz konusu taşeron şirket tarafından gemi ve gemi mümessillerine toplam 11 milyon 878 bin 306 TL fatura kesildiği, ancak asıl işletici durumdaki bu şirket tarafından taşeron şirkete kesilen faturanın 1 milyon 763 bin 863 TL olduğu, işletici şirket tarafından bu tutar üzerinden TDİ payının hesaplandığı, dolayısıyla usulsüz olarak döviz bazında toplam 445 bin 897 ABD doları tutarındaki TDİ payının eksik hesaplandığının ortaya çıktığı belirtilmiştir. Giresun Limanı’ndaki 2020 yılı TDİ payları ile ilgili olarak hazırlanan 8 Mart 2022 tarihli raporda da yine aynı uygulamalar sonucu usulsüz olarak toplam 661 bin 611 ABD doları tutarındaki TDİ payının eksik tahakkuk ettirildiği tespitinde bulunulmuştur. İşletici şirketin bu konuda da itirazda bulunması ve yapılan işlemlerin sözleşmeye ve hukuka uygun olduğunu beyan etmesi üzerine TDİ tarafından söz konusu şirket aleyhine tahkim davası açılmıştır. Dava devam etmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir