GiresunSağlık

GİRESUN KANSER TEDAVİ MERKEZİ OLACAKTI AMA DOKTORU BİLE YOK

CHP Milletvekili Necati Tığlı, Giresun’da onkoloji uzmanı doktor bulunmamasına tepki gösterdi. Tığlı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenerek, “AKP Karadeniz’in kanser üssü yapacağım dediği Giresun’a kaç yıldır bir Tıbbi Onkoloğu dahi layık görmedi” dedi.

Bu konuda verdiği soru önergelerine 3 yıldır cevap alamadığını ifade eden Necati Tığlı, Ak Parti milletvekillerine, “keşke Sağlık Bakanınıza, benim şehrim kanserden büyük ızdırap çekti, çekiyor bizi mahcup etmeyin deseydiniz. Çok insanın insanın ahını aldınız” diye seslendi.
Tığlı, yeni önergesinde Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti:
Buna ilişkin olarak:

• Giresun il ve ilçelerimizde tedavi gören kanser hastası sayısı nedir? Bu hastalarımız hangi kanser türlerinde tedavi görmektedir? Son on yıl incelendiğinde Giresun ilinde 2011-2021 arasında yıllar itibarıyla her yıl tespit edilen kanser hastası sayısı ne kadardır? Bu yıllar dikkate alındığında Giresun ilinde kaç vatandaşımız kanser hastalığından dolayı hayatını kaybetmiştir? Giresun’da ikamet ettiği halde Giresun dışında kanser tedavisi gören hasta sayılarına ilişkin veriler ne şekildedir?
• Giresun ilinde tedavi göremeyen kanser hastalarından diğer illere gitmek zorunda kalan vatandaşlarımızın üniversite hastanesi ya da kamu hastanelerinden randevu alamadığı, maddi imkânları yeterli olmadığı için özel hastanelerden yararlanamadığından haberdar mısınız? Bu hastalarımızın ve refakatçilerinin yaşadığı ulaşım konaklama sorunlarının tedaviye erişimi güçleştirdiğini biliyor musunuz? Bu konuda Bakanlığınız hangi çalışmaları yürütmekte hangi destekleri sağlamaktadır?
• Giresun’da Kanser vakaları ve tedavisine ilişkin uzman doktor ve sağlık personeli, tedavi ünitesi konusunda yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Kanser tedavisi için ihtiyaç duyulan cihazlar ve Pozitron Emisyon Tomografisi (PET) ve Bilgisayarlı Tomografi (CT) üniteleri açısından yeterli midir?
• Giresun ilinde hizmet veren sağlık kurum ve kuruluşlarında Onkoloji uzmanı sayıları ne şekildedir? Onkoloji tedavisi verilen birimler ve burada görev alan uzman personel sayıları ne şekildedir? Giresun İlinde şu an itibarıyla tek Tıbbi onkoloji Uzmanı dahi olmadığını biliyor musunuz?
• Giresun Valiliği ilgili branşa uzman doktor ataması yapılması için Sağlık Bakanlığına bugüne kadar kaç talepte bulunmuştur? Giresun İline yeterli sayıda onkoloji uzmanı ataması yıllardır neden yapılmıyor?
• Giresun’da görev yapan sağlık personelinin doktor ve idarecilerinin üstün gayretleriyle hizmet sunulmaya çalışılmaktadır. Kanser hastalarının sesini duyurma çabalarına yerel basın, sosyal medya ve diğer mecralarda tanık olunabilecekken, konuya ilişkin önergemize cevap verme nezaketi dahi göstermemeniz bu sorunun Bakanlığınızca kabul edilmediğine ya da önemsenmediğine mi işaret etmektedir? Karadeniz’in onkoloji üssü Giresun’a Bakanlığınızın en azından bir Uzman Onkolog ataması yaparak destek sağlaması için daha ne yapmamız gerekiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir